Havel? Jako kůl v plotě, měli mu naslouchat. Starší, kteří neuspěli, jsou dnes nespokojení, říká profesor Beneš
ROZHOVOR „Deziluze neúspěšných,“ tak přední český neurochirurg Vladimír Beneš v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz rozebírá protestní nálady, které se v Česku promítly do úspěchu tzv. populistických stran během posledních sněmovních voleb. „My jsme se tu 40 let oddávali komunismu, takže si teď nemůžeme žít jako Němci, kteří makali a dřeli. Navíc u nás byli lidé zvyklí, že se o ně stát postará,“ říká s tím, že deziluze z polistopadového vývoje tak nutně musela nastat. Je tu nutnost převzít za sebe odpovědnost, což se samozřejmě spoustě lidem nelíbí, míní Beneš, podle kterého měli Češi po Sametové revoluci více naslouchat Václavu Havlovi, který poukazoval na „morální rozměr věcí“.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 14.3.2019 v 12:35, prečteno: 5x

nejlepší články ze dne: 14. 03. 2019

Související články

Nominace Petříčka na ministra zahraničí je skandální, říká kandidát na primátora Českých Budějovic Miroslav Hajtingr
ROZHOVOR „Chci lidem naslouchat, komunikovat s nimi a být jim k dispozici. Občané potřebují získat ztracenou důvěru k úřadům a měli by vědět, že jsou zde lidé, kteří jim chtějí pomoci. Vedle střednědobých cílů, které jsou uvedeny ve volebním programu, jde také o to, aby občané měli důvěru v budoucnost. Mnoho věcí je třeba změnit k lepšímu,“ plánuje před volbami kandidát na primátora Českých Budějovic za SPD Miroslav Hajtingr.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 2.10.2018 v 18:35, zobrazit podobné
Jaderná energie u Moravce: Šéf ČEZ Beneš nedorazil a hned to schytal od ministra Hünera
Ve druhé hodině Otázek Václava Moravce se měli setkat ministr průmyslu a obchodu za hnutí ANO v demisi Tomáš Hüner, předseda představenstva společnosti ČEZ Daniel Beneš a šéf Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák. Měli debatovat o výstavbě nových bloků jaderných elektráren v Česku. Daniel Beneš však nedorazil. Ministr Hüner si proto do Beneše hned na úvod rýpl.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 20.5.2018 v 15:35, zobrazit podobné
Profesor a ex-rektor Hynek: Euro? Jsou vážné věci, které vám neřekli
ROZHOVOR „Obávám se, že dnes v každé evropské zemi existují nacionalisté a ‚neurvalci‘, kteří by nejraději viděli úplný rozvrat a pád Evropské unie, která podle nich může za všechno zlé a špatné. Problém vidím v tom, když kdokoliv, kdo si dovolí mluvit o chybách a nefungujících opatřeních EU, je často hned onálepkován jako rozvraceč a nepřítel,“ říká profesor Josef Hynek, děkan Fakulty informatiky a managementu na Univerzitě Hradec Králové, který bude v letošních eurovolbách hájit barvy ODS. Profesor Hynek, který je sedmým na kandidátce občanských demokratů, nepovažuje současnou kondici EU za dobrou. A v souvislosti s některými nevyřešenými problémy podle Hynka není kupříkladu v otázce přijetí eura vůbec kam spěchat.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 27.2.2019 v 14:35, zobrazit podobné
Režisér Adamec: Většina kolegů z branže volila minule pana hraběte. A prohráli. Dnes stojí ani ne tak za Drahošem, jako proti Zemanovi
ROZHOVOR „Já si uvědomuji kvality profesora Drahoše, také je vidím, ale vlétnout do politiky rovnou do pozice prezidenta… nemyslím si, že to je správně,“ říká režisér Jiří Adamec a dodává. „Václav Havel byl sice také politický začátečník, ale to byly jiné časy. Měli bychom o tom před druhým kolem voleb hodně přemýšlet a hodně vážit.“ Známý režisér také řekl, že se domnívá, že údajné „východní“ tendence Miloše Zemana jsou jen nafouknutá bublina. „Miloš Zeman je zcela jistě „západní člověk“, dokonce víc, než kdokoliv z nás,“ říká režisér s tím, že ale prezident jako prognostik vidí „více za roh“ a ví, že ekonomie světa se pomalu přesouvá ze západu na východ.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 16.1.2018 v 20:35, zobrazit podobné
Profesor o kauze Feri: Připustil to Havel! Asi jste už zapomněli na tento jeho krok...
ROZHOVOR Bývalý prezident Václav Havel svým někdejším rozhodnutím omilostnit dva Romy poté, co napadli Miroslava Sládka na republikánském mítinku, v podstatě připustil, že muži si mohou za určitých okolností „dát do zubů“. V souvislosti s konfliktem poslance Dominika Feriho na to poukázal profesor Masarykovy univerzity Ivan Holoubek. Pokud jsou to chlapi, nemají potřebu to pak ani mediálně řešit, nedej bože na tom získávat politické body. Muž by podle něj neměl veřejně fňukat, když se s někým popere, ale na druhou stranu, fyzický útok na politika kvůli jeho politice je zcela nepřijatelný.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 29.4.2019 v 20:35, zobrazit podobné
Elitní bojovník Němec varovně k Bruselu: Považuji se za vlastence. Některé skupiny lidí se nám ale snaží říct, že už nejsme Češi, ale Evropané
ROZHOVOR Za zpochybňování historie 2. světové války mohou žvanilové, kteří zhasnou stejně rychle, jako vzpláli, říká v Den vítězství bezpečnostní expert Lumír Němec. Těm, kteří padli při osvobozování naší vlasti, Československa, bychom měli projevovat úctu, tvrdí muž, který opravdu ví, co říká: sám totiž bojoval v Afghánistánu proti nejhorším světovým teroristům. „Žijeme v divné době, ale já se narodil jako Čech, jsem za to rád a na bruselskou diktaturu kašlu,“ říká Němec.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 8.5.2017 v 18:35, zobrazit podobné
Přemysl Votava: Dr. Edvard Beneš se zasloužil o stát
Před 70 lety, 3.9.1948 zemřel druhý československý prezident dr.Edvard Beneš. Jeho pohřeb se stal velkou demonstrací odporu národa, proti nové nastupující totalitě. Prezident Beneš byl národem milován….
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 2.9.2018 v 22:35, zobrazit podobné
Maláčová: Levná práce je jako droga, diskusi o vyšší minimální mzdě si zasloužíme
"Lidé, kteří pracují a snaží se, by na tom měli být lépe než ti, kteří berou dávky," říká v rozhovoru ministryně Jana Maláčová (ČSSD).
zdroj: aktualne.cz, přidáno 31.8.2018 v 05:36, zobrazit podobné
Nějaký profesor... Slova Václava Havla ubližují Jiřímu Drahošovi. Dohledali jsme je přesně
Varoval před lety Václav Havel před Jiřím Drahošem? Reálně pochopitelně nikoliv, ale v posledních dnech po sociálních sítích koluje citát prvního českého prezidenta, který bil na poplach, aby se hlavou státu v budoucnu nestal „starý profesor bez politických zkušeností a autority“. Desítky lidí to právě takto na sítích dávají do souvilosti s Drahošem. Podívejte, co přesně prezident Havel v roce 1998 řekl.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 17.1.2018 v 13:35, zobrazit podobné
Luzar (KSČM): Fenomén dohod o provedení práce
Životní příběhy jsou mnohdy složité a bolestné a práce poslance spočívá i v tom, že za ním chodí lidé, kteří jsou zcela bezmocní a se svou pravdou u jiných institucí prostě neuspěli nebo ztratili naději na spravedlnost.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 19.4.2017 v 06:35, zobrazit podobné
TOPlist