Zemřel předseda pražské židovské obce Jan Munk
Dnes ráno ve věku 72 let zemřel po dlouhé nemoci předseda pražské židovské obce a někdejší dlouholetý ředitel Památníku Terezín Jan Munk. Za 27 let se mu z něj podařilo vybudovat místo, které každoročně navštíví statisíce lidí.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 12.5.2019 v 15:35, prečteno: 6x

nejlepší články ze dne: 12. 05. 2019

Související články

Neubauer (ČSSD): Předsedkyně Židovské obce převzala plaketu Bohumila Kulhánka
Na letošní kulturní akci Nebe plné padáků se, jako tradičně, předávaly stříbrné plakety Bohumila Kulhánka. Ty uděluje Městský obvod Plzeň 3 od června 2008 významným plzeňským osobnostem nebo lidem, kteří podpořili plzeňské počiny či akce. Mezi letošní nominované patřila i předsedkyně Židovské obce Eva Štixová, která se ale nemohla ze zdravotních důvodů zúčastnit slavnostního předání.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 21.7.2017 v 10:35, zobrazit podobné
Židovské obce budou většinou volit Jiřího Drahoše, odhadl zástupce plzeňských Židů
ROZHOVOR Řada členů židovských obcí bude podporovat změnu na Hradě – Jiřího Drahoše. Miloš Zeman je sice vstřícný vůči Izraeli, ale to byli kontinuálně všichni novodobí, čeští prezidenti. Je v České republice klid a místo pro případné navrátilce z židovského státu nebo je to naopak, jak již několikrát z Izraele zaznělo do Evropy? V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil místopředseda plzeňské židovské obce Jiří Löwy. Židovská obce si v těchto dnech připomíná tragické výročí. Uplyne 76 let od tří transportů téměř 3000 Židů z Plzně a okolí do Terezína a následně pak do vyhlazovacích táborů, ze kterých se nakonec vrátilo zpět jen několik desítek lidí. Už deset let se tu ve Velké synagoze, která je druhou největší v Evropě, připomíná toto smutné výročí. Nehrozí návrat protižidovských nálad?
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 23.1.2018 v 08:35, zobrazit podobné
VIDEO Muslimové z Prahy, pomůžu vám ozbrojit se, nabídl šéf muslimské obce
Českým internetem koluje video, na kterém nový předseda pražské muslimské obce Leonid Kušnarenko vyzývá své muslimské kolegy, aby se na něj obrátili, budou-li mít zájem o pomoc se získáním zbrojního průkazu. Pravost videa potvrdil znalec české muslimské komunity Lukáš Lhoťan. A přidal své obavy.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 19.3.2019 v 11:35, zobrazit podobné
Hana Lukešová: Židovští podnikatelé a průmyslníci se zasloužili o rozkvět československé ekonomiky
Postavení židovského obyvatelstva za první republiky nebylo zlé. Na československé politické scéně se k otevřenému antisemitismu hlásily zejména extrémní fašistické strany. Režim první republiky dával Židům možnost přihlásit se k židovské národnosti, čehož využilo 30% celkové židovské populace v Čechách a na Moravě, na Slovensku a podkarpatské Rusi se přihlásilo mnohem více jedinců k židovské národnosti.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 5.2.2017 v 09:35, zobrazit podobné
Dny židovské kultury - od Masarykovy “nezapomenutelné cesty” až po Klezmer Band
Slavnostní vernisáž výstavy a zahájení již 11. ročníku Dnů židovské kultury se konají v pondělí 8. října v 17:30 v olomouckém Arcidiecézním muzeu, v křížové chodbě Zdíkova paláce.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 7.10.2018 v 19:35, zobrazit podobné
Nezávislí: Zemřel František Zwyrtek, dlouholetý předseda hnutí
Ve středu 8. února 2017 zemřel náhle po těžké nemoci František Zwyrtek, dlouholetý předseda politického hnutí NEZÁVISLÍ. Odešel ve věku 56 let.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 13.2.2017 v 16:35, zobrazit podobné
ROZHOVOR S ... Tomášem Krausem z Federace židovských obcí o církevních restitucích
Jak se Federace židovských obcí dívá na možnost zdanění církevních náhrad? Proč jsou židovské obce ochotny se o tomto tématu bavit?
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 7.12.2017 v 15:35, zobrazit podobné
Je třeba připomínat světu a hlavně Němcům, co se stalo za nacismu. Spisovatel Jan Žáček vydává knihu o osudech českých synagog
ROZHOVOR Příběh deseti synagog na území České republiky, které byly restaurovány a zachráněny před zkázou v rámci projektu Deset hvězd, přináší stejnojmenná kniha Jana Žáčka. Ta nezůstává jen u přiblížení revitalizace židovských památek, ale čtenáři se také dozvědí, jak obrovské osobnosti židovské kdy ve které lokalitě žily a co dokázaly. Autor vypráví o jednotlivých obcích, jak vznikly, jak žily a jak zemřely. Popisuje také, jak židovské obce a památky pečlivě likvidovali nejprve nacisté a posléze komunisté, aby nic nezbylo po těch báječných a úžasných lidech, bez nichž by se český národ nikdy nedokázal dostat především na hospodářskou úroveň, na níž byl třeba za první republiky.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 9.9.2018 v 17:35, zobrazit podobné
Nejvyšší soud: V dubnu zemřel bývalý soudce a první předseda občanskoprávního kolegia Oldřich Jehlička
Nejvyšší soud s lítostí oznamuje, že dne 23. dubna 2017 zemřel ve věku nedožitých 84 let bývalý soudce a první předseda občanskoprávního kolegia JUDr. Oldřich Jehlička, CSc.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 1.5.2017 v 21:35, zobrazit podobné
Muslimští žáci v Berlíně vyhrožovali židovské dívce smrtí. A nejde jen o jeden případ
Německo za druhé světové války vyhladilo velkou část své židovské populace. Potomci přeživších Židů však nemají v zemi na růžích ustláno ani v současnosti. „Starají“ se o to příslušníci muslimské populace, kteří si nenávist vůči Židům přinesli s sebou ze svých domovů.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 26.3.2018 v 19:35, zobrazit podobné
TOPlist