Václav Cílek: Rusko má dost zdrojů, ale bojí se o bezpečnost. USA jsou tak závislé na arabské ropě, že by je to položilo
Je vám teplo? Bude ještě mnohem hůř, varuje geolog Václav Cílek, který na vlnách Českého rozhlasu vykreslil naši budoucnost v neveselých barvách. Varoval mimo jiné před snahami Číny hrát si s počasím. Ale nezůstal jen u toho, že nás ohrožuje sucho. Zhodnotil také geopolitickou situaci a popsal, jak se liší přístup Ruska a USA ke světu.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 23.7.2019 v 10:35, prečteno: 11x

nejlepší články ze dne: 23. 07. 2019

Související články

Václav Cílek: Předposranost jsem už zažil. A pozoruju to znovu
Na Českém rozhlase Vltava se geolog a spisovatel Václav Cílek bavil s Renatou Klusákovou o historii a o tom, že pomalé a klidné věci přetrvávají déle než ty z novinových titulků. Diskuze se také stočila na únor 1948. Cílek prohlásil, že dnes se jedná o jakousi neonormalizaci, kdy si lidé opět dávají pozor na jazyk. „O to víc nepříjemné jsou pak ty weby,“ dodal.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 27.2.2019 v 08:35, zobrazit podobné
Václav Cílek pro PL: Bude málo vody, i u nás. Zažijeme šok. Svět narazí na úplné dno
ROZHOVOR V Česku směřujeme k chronickým problémům se zásobováním vodou. Ve světě je jí nedostatek a z toho vyplývající neúroda mohou způsobit cenový šok podobný tomu, který odstartoval arabské jaro a tamní sociální bouře a občanské války. Geolog a klimatolog Václav Cílek tvrdí, že politiku doteď destabilizovali politici a války, ale nyní narážíme na materiální dno. Tím je dostupnost vody, potravin a energií. Nejhrozivější situaci vidí v Pákistánu, kde prodávat heroin není tak lukrativní jako prodávat vodu. Organizovaný zločin s ilegálními vodovody podchytává současnou vodovodní síť a díky propojení s policií a politiky vytvořil spiknutí, jehož obětí jsou nejchudší lidé.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 11.6.2018 v 06:35, zobrazit podobné
Václav Cílek: Afrika vysychá, Afričané se dají na pochod. Jídlo podraží a čeká nás veselá chudoba
Geolog Václav Cílek v rozhovorech opakovaně vykresloval budoucnost ne právě v růžových barvách. Světu bude scházet voda a lidé z Afriky nebo z Blízkého východu se dají na pochod. V rozhovoru pro server Flowee.cz Cílek dodává, že ani Evropané to nebudou mít snadné. Česká nás pravděpodobně chudší život, než jaký žijeme dosud.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 19.3.2018 v 08:35, zobrazit podobné
Václav Cílek: Budeme se muset uskromnit. Méně masa!
Geolog Václav Cílek se domnívá, že současný vývoj směruje k vegetariánství. Uvedl to alespoň v pořadu Českého rozhlasu. „Budeme se muset uskromnit,“ říká.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 20.8.2018 v 09:34, zobrazit podobné
Máme lithium na 50 let, odhalil Václav Cílek. Ale dodává, že...
Lithium, skrývající se pod Cínovcem a v dalších ložiscích v Krušnohoří, není tak častým tématem veřejné debaty, jak by si zasloužilo. Jedním z nejpovolanějších je v této debatě geolog Václav Cílek, který upozorňuje, že může jít o velmi lukrativní byznys.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 28.6.2017 v 14:35, zobrazit podobné
Armáda a policie nás neochrání. Tvořte sousedské hlídky, říká Václav Cílek
Na webu Kupředu k minulosti opět promluvil geolog, klimatolog, spisovatel a esejista Václav Cílek. Tentokrát o státu a situacích, kdy by se jeho moc zhroutila. „Stát existuje, pokud existuje aspoň nějaké vysílání rozhlasu,“ tvrdí Cílek a dodává, že česká armáda má dostatek vojáků jen pro ochranu generálního štábu, několika elektráren a zbytku technické infrastruktury. A také si posteskl nad tím, že mizí „praktická inteligence“.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 6.2.2019 v 12:35, zobrazit podobné
Václav Cílek a Ferdinand Šmikmátor sepsali "základy rodinné a krizové připravenosti"
Geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy Václav Cílek, který je rovněž pravidelným respondentem naší redakce, spolu s Ferdinandem Šmikmátorem připravili hutný titul "Ruka noci podaná". Touto rozsáhlou publikací ParlamentníListy.cz listovaly.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 2.11.2018 v 13:35, zobrazit podobné
Klimatolog Václav Cílek dělá jasno: Nemluvte pouze o klimatické změně. Jsou prognózy, které v roce 2050 počítají s ochlazením
Ze změny klimatu se stalo politikum, ale nevidím to zase tak černě... říká klimatolog, geolog, popularizátor vědy, spisovatel a překladatel RNDr. Václav Cílek, CSc. Jaké jsou tři hlavní problémy spojené s klimatem? Jak souvisí populační vlna s genocidou? Chystá se skutečně exodus desítek milionů afrických uprchlíků do Evropy? A kterak zásadně mohou klimatické změny ovlivnit celosvětovou budoucnost?
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 16.9.2019 v 21:35, zobrazit podobné
Stačí málo, aby ten plyn okamžitě explodoval. Význačný geolog Cílek popsal, jakou hrozbou je v dolech metan
O možných příčinách toho, co se mohlo stát v dole na Karvinsku, kde zemřelo včera 13 horníků, se rozhovořil pro Českou televizi geolog Václav Cílek.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 21.12.2018 v 12:35, zobrazit podobné
Hněv lidu narůstá, varoval v ČT geolog Cílek. Pod Českem prý leží obrovský poklad
Václav Moravec prozradil, že pod Českem leží „zlatý poklad“ nezměrné hodnoty. Pod Krušnými horami se totiž nachází šest procent světových zásob lithia, které se v obrovské míře využívá v moderních technologiích, např. v mobilních telefonech. Ředitel odboru surovinové politiky MPO Pavel Kavina, vedoucí odboru nerostných surovin České geologické služby Jaromír Starý a geolog Václav Cílek se shodli na tom, že Česko by toto bohatství mělo řádně využít.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 19.3.2017 v 14:35, zobrazit podobné
TOPlist