Nějakou rudou pietu, nebo naopak rudý atak sneseme. Historik navrhuje, co se sochou Koněva
Novinář a komentátor Jan Lipold se ve svém komentáři pro server Seznam Zprávy připojil k názoru na zanechání pomníku maršála Koněva na dosavadním místě s tím, že za ideální by viděl ponechat na místě původní model, a to „precizní vysvětlující tabulku“. To je prý „adekvátní“. „Socha pro vážné zájemce, už ne falešný symbol jako v roce 1980, ale zpráva o historii. Nějakou rudou pietu, nebo naopak rudý atak snad tu a tam společně uneseme,“ píše Lipold. Dodává, že podobných „připomínek“ na období komunismu máme mnohem více, přičemž jmenuje stanici metra Anděl a dvoujazyčnou destičku o „československo-sovětském přátelství“. Obavy z Putina prý „nerozetneme tím, že takovou desku sundáme, ale tím, že jí porozumíme“. Zastupitelstvo Prahy 6 má o dalším osudu sochy maršála Koněva jednat 12. září.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 4.9.2019 v 20:35, prečteno: 11x

nejlepší články ze dne: 04. 09. 2019

Související články

Ať sochu Koněva vezme Zeman Putinovi jako dárek, vysmívá se historik
Socha maršála Koněva vzbuzuje silné kontroverze a rozděluje českou společnost na dva názorové tábory. Mezi ty, podle kterých by z Prahy 6 měla zmizet, se řadí i historik a docent českých dějin na UK Petr Hlaváček. Ten nyní přichází s návrhem, že až prezident Miloš Zeman opět vyrazí na návštěvu ruského vůdce Putina, sochu Koněva by mu měl přivézt jako dárek. Nebo navrhuje z pomníku udělat specifické pamětní místo bolševických zločinů a sovětsko-ruské imperiální zvůle.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 5.9.2019 v 05:35, zobrazit podobné
Historik varuje: Zažíváme atak nových ideologií. Vytrácí se hodnoty, které nás formovaly staletí. Moje zkušenost s mladými lidmi je rozporuplná
ROZHOVOR To, v čem aktuálně žijeme, je nový atak ideje rovnosti a nových ideologií, které budou ve svém důsledku ohrožovat nejen lidskou svobodu, ale samotnou lidskou důstojnost. Profesor Jiří Hanuš tvrdí, že boje neskončily, protože chvíle pro autentickou pravici přijde. V Česku je TOP 09 na jednoznačném sestupu, což potvrzuje, že šlo o krátkodechý projekt. Lidovci mají sice pravicovější moravské křídlo, ale jsou taženi levicovým liberálním proudem, a tak na pravici zbývá jen ODS, ve které stojí za to se angažovat. Historik také předkládá svou teorii, proč ve prospěch Andreje Babiše hraje u voličů i to, že neumí dobře česky.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 26.5.2018 v 18:35, zobrazit podobné
FOTO Řežba u Koněva: Ty svi*ě, pustili se do sebe zastánci a odpůrci sochy. Porvali se i důchodci: Pojď, ty mrcho! Dostaneš!
REPORTÁŽ Tak vyhrocenou demonstraci hlavní město Praha dlouho nepamatuje. Pod sochou maršála Koněva se do sebe pustili i důchodci. S pokřiky typu “kundo bolševická”, “pojď babo, jednu dostaneš” se do sebe pustili. Celkově ale akce proběhla v klidu, incidenty, byť hodně brutální, se odehrály pouze na jednom okraji náměstí.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 2.9.2019 v 19:35, zobrazit podobné
Historik: Spojovat Koněva s rokem 68 je nadnesené
O maršálu Koněvovi se hovořilo i v ranním vysílání Televize Seznam. Pro jedny je hrdina, pro druhé zrádce. Hosty byli historik Jan Koura z Ústavu světových dějin FF Univerzity Karlovy a sochař Pavel Karous.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 17.9.2019 v 11:35, zobrazit podobné
Lukáš Kovanda: Cena železné rudy je na pětiletém maximu
Cena železné rudy dnes vystoupala na nové pětileté maximum. Termínový kontrakt na dodávku rudy vzrostl na čínském trhu o 3,3 procenta na nejvyšší úroveň od prosince roku 2013. Důvodem je omezení dodávek rudy z Brazílie a Austrálie, což jsou její klíčoví světoví těžaři, v době, kdy Čína chrlí rekordní množství nově vyrobené oceli.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 16.7.2019 v 19:35, zobrazit podobné
Vandalové posprejovali sochu Koněva v Praze 6
Na podstavec sochy maršála Koněva v Praze 6 někdo rudou barvou nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. Upozornil na to dnes server Aktuálně.cz. Kolem sochy panuje dlouhodobá kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa, žádající její odstranění. Městská část chce sochu doplnit tabulkou, která připomene i kontroverzní otázky života sovětského vojevůdce. Není to první poškození sochy, v roce 2014 ji kdosi částečně natřel růžovou barvou. Zprávu převzala ČTK.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 23.11.2017 v 18:35, zobrazit podobné
Je Jaroslav Foldyna vážný problém ČSSD, nebo naopak je to ten správný sociální demokrat?
Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna se nehodlá omluvit, ani neví komu by se měl omlouvat za to, že vzdal hold cca 140 tisícům padlých Rudoarmějců při osvobozování Československa Rudou armádou s motorkáři „ Nočními vlky,“ z Ruska.
zdroj: blog.idnes.cz, přidáno 13.5.2018 v 17:40, zobrazit podobné
Právní historik Kuklík ke kauze Koněv: Tak zaprvé, bez zapojení Sovětského svazu bychom nacistické Německo nikdy neporazili
ROZHOVOR Být, či nebýt! Takto osudově se vyhrotil zprvu zdánlivě malicherný spor kolem památníku maršála Koněva v Praze-Bubenči, jenž připomíná osvobození naší země Rudou armádou v roce 1945. Vyjadřuje se k němu celá řada lidí, které historie ve skutečnosti nikterak netíží, ale jejím prostřednictvím sledují pouze své sobecké politické zájmy. Nastal čas – poslechnout si zcela nezávislý a maximálně erudovaný názor uznávaného odborníka! Jak říká děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy profesor Jan Kuklík: „Události dvacátého století rozhodně nelze vnímat takto černobílé...“
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 7.9.2019 v 17:35, zobrazit podobné
Rudý playboy Rudy. Hodně nepěkné informace o rozmařilém asistentovi Vojtěcha Filipa a jeho Audi A8
Poslaneckým asistentem předsedy komunistů Vojtěcha Filipa, jehož strana vyznává rovnost pro všechny, je kontroverzní třicetiletý „playboy“ Rudolf Rudyšar. Ten naopak ztělesňuje spíše zlatou mládež a své peníze i luxusní auto za několik milionů korun rád staví na odiv. Často se prý stává noční můrou pro obyvatele Malé Strany a zřejmě i pražské strážníky, píše Blesk.cz zaměřující se na to, jak se tito dva muži dali vlastně dohromady.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 9.11.2018 v 11:35, zobrazit podobné
Jan Hamáček: Třetí světová válka o maršála Koněva
Obyvatele hlavního města trápí doprava, nemají kde parkovat, ceny bytů vylétly do absurdních výšin, ale hlavním tématem na pražských radnicích je maršál Koněv. Voják, který před 74 lety přivedl Rudou armádu do Prahy a vyhnal německá vojska.
zdroj: blog.aktualne.centrum.cz, přidáno 5.9.2019 v 18:41, zobrazit podobné
TOPlist