3 % na obranu, ne 2! Vyzvali Poláci. I nás. Bojí se

19.03.2024 7:45

Tři procenta na obranu, ne dvě, vyzvalo ke zvýšení výdajů na zbrojení ostatní státy Polsko. Samo prý dává 4 %. Rusko přesunulo na válku 30 % svých výdajů, alarmuje mezitím západní tisk.

3 % na obranu, ne 2! Vyzvali Poláci. I nás. Bojí se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Polský prezident Andrzej Duda

Oleksandr Syrskyj, jenž před několika týdny nahradil v pozici nejvyššího vojenského velitele Valerije Zalužného, je přesvědčen, že přišel na to, jak by Ukrajinci mohli nad Ruskem získat výhodu.

Anketa

Který z předních lídrů má vaši největší důvěru?

hlasovalo: 53653 lidí

„Zejména ukrajinské ozbrojené síly musejí být vybaveny nejúčinnějšími a nejaktuálnějšími zbraněmi,“ řekl Syrskyj. „Nejdůležitějším úkolem, který musí technologie a inovace splnit, je zachránit životy našich vojáků,“ zdůraznil vrchní vojenský velitel. Na jeho slova upozornil server Kyiv Independent.

Zvláštní pozornost bude podle generála věnována výcviku specialistů na elektronický boj, bezpilotní systémy, automatizované systémy řízení. Syrskyj uvedl, že velení zaujímá „komplexní přístup“ k plánování potřeb armády, přičemž bere v úvahu zkušenosti z bojiště. „Hledáme asymetrická řešení, abychom získali kvalitativní výhodu nad kvantitativně lepším nepřítelem,“ upozornil generál.

„Nová technická řešení“, jako je použití bezpilotních systémů a moderních nástrojů elektronického boje, byla jmenována mezi Syrského prioritami, když nastoupil do své pozice na začátku února.

Agentura Bloomberg upozornila, že Evropská komise připravila zákon, s jehož pomocí bude možné posílat zisky ze zmrazeného ruského majetku na Ukrajinu.

„Návrhy, které vyžadují podporu všech členských států, by uplatňovaly neočekávanou daň na zisky vytvořené imobilizovanými rezervami s cílem použít odhadem 3 miliardy EUR (3,3 miliardy USD) ročně na financování dodávek zbraní na Ukrajinu a posílení obranného průmyslu země,“ uvedla agentura Bloomberg. Získat souhlas všech členských států však nemusí být snadné. Zvláště ne, když Maďarsko a Slovensko hlasitě volají po uzavření příměří mezi Ruskem a Ukrajinou. Místo posílání zbraní bránící se Ukrajině.

Zato ze třetí zemně Visegrádské čtyřky, konkrétně z Polska, přišla výzva v NATO zvýšit výdaje na obranu. Ze stávajících 2 procent HDP na 3 procenta. Server Euronews napsal, že Duda volá po zvýšení výdajů na obranu v okamžiku, kdy Polsko vydává na obranu 4 procenta svého HDP a Spojené státy jsou výrazně nad 3 procenty.

Duda poznamenal, že snahy obou zemí staví USA a Polsko do pozice „jít příkladem a poskytovat inspiraci ostatním“.

„Ruská federace přepnula svou ekonomiku na válečný režim. Na zbrojení vyčleňuje téměř 30 % svého ročního rozpočtu,“ argumentoval Duda v pondělním příspěvku zveřejněném ve Washington Post. „Toto číslo a další údaje pocházející z Ruska jsou alarmující. Režim Vladimira Putina představuje největší hrozbu pro světový mír od konce studené války,“ pokračoval.

Z Washingtonu však okamžitě přišla slova, která zřejmě měla Dudu trochu přibrzdit. Administrativa prezidenta Joea Bidena označila Dudův návrh za příliš ambiciózní. Alespoň prozatím.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

3 % na obranu, ne 2! Vyzvali Poláci. I nás. Bojí se, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesafec , 19.03.2024 9:49:09
Poláci hodně připomínají Ukrajince. Nenávidí Rusko, strašně rádi by s Ruskem válčili, ale protože na to nemají, tak chtějí do války zatáhnout i ostatní státy. Češi a Slováci však celá staletí žili ve soustátí s Rakouskem, Maďarskem a dalšími přidruženými zeměmi. K těmto národům máme historicky nejblíže, tak bychom měli svou politiku přizpůsobit jim. Pokud si chtějí Poláci a Ukrajinci válčit s Ruskem, je to jejich věc.

|  10 |  0

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…