Dotaz na Jana Krause skončil důrazným varováním

18.03.2024 14:34

Kde najdu článek o rozhovoru Jana Krause s hercem Jakubem Prachařem? Takový dotaz obdržela redakce ParlamentníchListů.cz od svého čtenáře. Po krátkém pátrání vyšlo najevo, že se občan dotazuje na podvodný článek obíhající český internet. Konkrétně na podvodný odkaz, který se tváří jako materiál serveru Novinky.cz, jde nicméně o protizákonnou snahu vylákat z uživatelů peníze. Český internetový prostor je podobných podvodů, které se protiprávně odkazují třeba i na prezidenta Petra Pavla, plný.

Dotaz na Jana Krause skončil důrazným varováním
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bavič a moderátor Jan Kraus

Anketa

Vzpomínáte na prezidenta Billa Clintona v dobrém?

6%
88%
hlasovalo: 15675 lidí
Podvody se velkém na Čechy valí skrze internetové vyhledavače, e-mailové zprávy, ale především coby reklamy na sociálních sítích či na YouTube. A jelikož nadnárodní firmy příliš podvodné zprávy neřeší ani přes stovky nahlášení, stává se, že některé z podvodných kampaní, lákající z lidí tisíce i statisíce korun, vydrží kolovat týdny i měsíce.

Aktuálně nejnovějším počinem podvodníků je tahání peněz z důvěřivců skrze podvodné články, jež vypadají, jako by skutečně vyšly na některém z českých hojně navštěvovaných médií.

„Jakub Prachař vyhlašuje válku bankám díky tajným investicím, které ohromují odborníky,“ zní například titulek podvodného článku, který vypadá, jako by byl skutečně na serveru Novinky.cz. Vedle jména a fotografií herce a vizuálního stylu i loga serveru Novinky.cz pak byla zneužita i podobizna moderátora Jana Krause a podvodníci v článku tvrdí, že jde o otisk údajného nikdy nezveřejněného rozhovoru.

Na podvod nevědomky upozornil ParlamentníListy.cz čtenář, který odkaz na smyšlený rozhovor zahlédl a dotazoval se, kde ho může najít. Redakce ho promptně upozornila, že jde o podvod.

„Slyšela jsem, že existuje program, který pomocí umělé inteligence obchoduje s kryptoměnami. Teď už všichni naši diváci vědí, jak se jmenuje,“ píše se například lámavou češtinou ve smyšleném rozhovoru. Následně podvodníci přikládají návod, aby klikli na odkaz, počkali na hovor od „manažera“ a aby jim zaslali minimálně 5990 Kč. Následují dokonce i falešné komentáře, které mají v lidech – mylně – vzbudit dojem, že se o podvod nejedná.

FOTO: Podvod cílící na Čechy

FOTO: Podvod cílící na Čechy

Moderátor Jan Kraus je u podvodníků obzvláště oblíbeným cílem a jeho jméno zneužívají i k prodeji doplňků stravy, o nichž tvrdí, že mají mít údajné léčivé účinky. V jedné z dalších klamavých stránek se tak opět za zneužití jména známého moderátora dozvídáme: „V pořadu s Janou Kraus lékař prozradil, jak jsou diabetici klamáni a jak se skrývá jednoduchý a vhodný přípravek, který zachraňuje životy.“ A nejenže se z moderátora stala v tomto podvodu žena se jménem „Jana Kraus“, ještě navíc je přiložena podoba, v níž je coby „Jana Kraus“ ukázána moderátorka ruské státní televize Rossija 1 Olga Skabejevová.

FOTO: Další z podvodů zneužívající jméno moderátora Jana Krause. Podvodníci z něj udělali Rusku

Podvodníci se navíc hned v dalších řádcích snaží lidi zmanipulovat se slovy o farmaceutickém průmyslu. „Lidské zdraví – nejdůležitější humanitární hodnota – se stává zlatým dolem pro podvodníky! Cílem velkých farmaceutických společností není zbavit lidi nemocí, ale vyrábět ‚léky‘, které nejenže způsobují závislost populace, ale také okrádají již tak poloprázdné peněženky obyčejných lidí,“ píše se v podvodu. A že se lidské zdraví stává zlatým dolem pro podvodníky, s čímž zvláště v tomto případě nejde nesouhlasit. Nakonec si totiž na uvedené podvodné stránce zneužívající jména Jana Krase řeknou o 890 až 1780 korun za doplněk stravy „Gluconol“, o němž ještě důvěřivým lidem tvrdí, že v 99 % případů dokáže „úplné odstranění cukrovky“.

Občas jsou však podvody mnohem rafinovanější a nejde je odhalit tak snadno na první pohled, jako v tomto případě. Tyto značně propracované podvody občas dokážou pomocí úpravy za použití umělé inteligence upravit záběry známých osobností včetně jejich hlasu natolik, že je na první pohled těžké odhalit, zdali jde o opravdové, či zfalšované záběry. Takto kvalitně nedávno například podvodníci zneužili identitu prezidenta Petra Pavla, jenž pak lidi skrze obrazovky lákal na investice. A podvodu s Pavlem několik lidí skutečně naletělo, načež věc začala šetřit i policie.

„Každý český občan, který investoval do CEZ Group 4500 Kč, již dostává více než 40 000 Kč měsíčně,“ lákala lidi kampaň podvodníků, přičemž zneužita byla nejen podobizna prezidenta a logo Skupiny ČEZ, ale taktéž premiéra Petra Fialy, jenž lidem v podvodné kampani taktéž sliboval těžko dosažitelné zhodnocení.

„Já, Petr Pavel, oficiálně oznamuji spuštění nové platformy. Můžete vydělávat kdekoliv a kdykoliv, dokonce i v době spánku,“ hovořil pak Pavel k lidem v dosti věrně zpracovaném videu, které bylo ovšem opět dílem podvodníků. A podobně byl zneužit rovněž expremiér Andrej Babiš.

Že jde o podvod, se dle policistů na vlastní kůži přesvědčil 70letý muž z Novoborska. „Ke konci předchozího měsíce se mu při surfování na internetu zobrazila reklama se zněním ,Prezident doporučuje zhodnocovat peníze‘.  Se zájmem ji otevřel a po 10 minutách se mu zobrazilo chatovací okno s nabídkou investic. Vyplnil své telefonní číslo a již za hodinu ho makléři instruovali k instalaci programu se vzdáleným přístupem, který jim následně ve svém počítači potvrdil. První výhodná investice byla podmíněna vkladem ve výši 16 362 korun a zasláním oboustranné kopie občanského průkazu. O další investici se muž chtěl poradit se svým synem, kdy jej makléř na druhé straně telefonu přesvědčoval, že to syn vědět nemusí. Když muž požadoval vložené peníze nazpět, komunikace ustala. Vzhledem k tomu, že mu toto jednání přišlo podivné, přišel věc oznámit na služebnu policie,“ varovali v listopadu policisté před „falešným Pavlem“.

„Buďte obezřetní, vždy si reklamu s tzv. výhodnými nabídkami prostudujte a prověřte. Nikomu neposkytujte žádné platební údaje k účtu, ke kartě nebo k osobním dokladům a nepovolujte vzdálený přístup ke svému počítači nikomu, koho neznáte,“ apeluje policie na občany.

A pokud jde o trik s články, které působí na první pohled nerozeznatelně od českých médií, pak je jednoduchou možností, jak odhalit pravdu – podívat se na URL adresu ve vyhledávacím řádku prohlížeče internetu. Přestože některé stránky napodobují design serverů Novinky.cz, iDnes.cz či ČTK velmi zdatně, dle adresy ve vyhledávacím řádku při porovnání s těmi oficiálními zjistíte, že jde pouze o podvodnou napodobeninu webu.

Pozor na to je nutné si dát zejména při přihlašování do internetového bankovnictví, jelikož se může stát, že vám vyhledavač na prvním místě ukáže adresu podvodnou, u níž si podvodníci zaplatili, aby se ukazovala na prvním místě, a pokud si URL adresu daný uživatel ve spěchu nezkontroluje, pak se podvodníci mohou lehce dostat k jeho přihlašovacím údajům a „vybílit mu účet“.

Ukázka falešného videa zneužívající podobu bývalého prezidenta Václava Klause:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…