INZERCE

Armatury, které MSA vyrobila pro nizozemského zákazníka. Foto: MSA

Konec vazeb na Rusko. Tradiční výrobce dílů pro jaderné elektrárny MSA má nového vlastníka

Podnik MSA, tradiční výrobce průmyslových armatur včetně těch speciálních pro jaderné elektrárny, se definitivně zbaví toxického ruského vlastníka. Krajský soud v Ostravě v tomto týdnu schválil reorganizační plán, podle kterého vlastnictví firmy převezme opavský RKL Holding s českými majiteli. Vyplývá to z oznámení v Insolvenčním rejstříku.

Výrobce armatur se sídlem v Dolním Benešově byl naposledy byl ziskový v roce 2013, kdy vydělal 69 milionů korun při dvoumiliardových tržbách. Od té doby MSA hromadí ztráty a tržby spadly na zlomek původní hodnoty. Ke konci roku 2022 již firma měla závazky ve výši 868 milionů korun a ztráta jen za předminulý rok dosáhla 149 milionů. Dlouholetou agónii nakonec ukončilo rozhodnutí představenstva MSA, které loni v červenci podalo insolvenční návrh.

Krajský soud v Ostravě v srpnu prohlásil úpadek podniku a povolilo řešení formou reorganizace. Vedení podniku za příčinu problému označilo fakt, že mezi lety 2005 a 2023 se šestkrát změnil vlastník a spolu s ním i top management MSA. Další problémy nastaly poté, co byl tehdejší nepřímý vlastník MSA, ruský oligarcha Dmitrij Aleksandrovič Pumpjanskij, zapsán na sankční seznamy v Evropské unii a Británii.

Třetí rána přišla po vypuknutí koronavirové pandemie, kdy došlo k navýšení cen surovin o více než 100 procent. Dříve dohodnuté zakázky se poté staly ztrátovými. Poslední ranou byly protiruské sankce po ruském útoku na Ukrajinu v roce 2022, kdy MSA přišla o možnost realizovat nasmlouvané dodávky pro jaderné elektrárny, které staví Rosatom v Turecku, Indii a Bangladéši. Současně neměla MSA s ruským majitelem šanci získat zakázky v „západním“ světě.

Právě tyto problémy má reorganizace zahrnující změnu vlastníka vyřešit. „MSA plánuje i nadále spolupracovat s většinou svých dodavatelů, jelikož jsou schválenými dodavateli jak pro projekty v jaderné energetice, tak pro ropný a plynový průmysl. Tito dodavatelé jsou po plánovaných změnách v MSA v souladu s reorganizačním plánem opět schopni a ochotni s MSA spolupracovat,“ uvedl RKL Holding v reorganizačním plánu.

Zkrachovala Sberbank i ČKD Blansko

Bankrot firmy s ruským vlastníkem není v posledních více než dvou letech ničím výjimečným. Největší pozornost vyvolal kolaps Sberbank CZ krátce po zahájení rusko-ukrajinské války v únoru 2022. Tento příběh nakonec dopadl poměrně dobře. Úvěrové portfolio se insolvenční správkyni Jiřině Lužové podařilo výhodně prodat (hlavní část odkoupila Česká spořitelna) a věřitelé dostali své peníze – po více než dvouletém čekání – nazpět. Pojištěné vklady do výše 2,5 milionu korun již krátce po krachu Sberbank CZ vyplatil Garanční systém finančního trhu.

Pokud zůstaneme v oboru strojírenství, před měsícem podalo představenstvo insolvenční návrh na ČKD Blansko Holding. Podnik zaměřený na stavbu a modernizaci vodních elektráren je ve vlastnictví ruské společnosti Ťažmaš. Za jejího reálného vlastníka je považován poslanec ruské Státní dumy Andrej Trifonov, který se kvůli podílu na ruské agresi vůči Ukrajině ocitl na sankčním seznamu Evropské unie. Finanční analytický úřad předloni zasáhl a omezil akcionářská práva ruského vlastníka.

„Ačkoliv dlužník nebyl mezinárodními sankcemi zasažen přímo, přesto byl s ohledem na osobu svého jediného akcionáře v důsledku sankcí vyloučen z řady tendrů na zakázky, které představovaly pravidelný zdroj příjmů dlužníka. Pro dlužníka stejně jako pro další dodavatele navíc došlo k uzavření ruského trhu, který byl poměrně významným zdrojem zakázek,“ uvedlo vedení ČKD Blansko Holdingu v insolvenčním návrhu. Výše závazků vůči věřitelům se pohybuje okolo 300 milionů korun.

ČKD Blansko Holding dále uvedlo, že v důsledku zpřísněni protiruských sankcí došlo ke zrušení veškerých bankovních účtů dlužníka a žádná z českých bank nebyla ochotna firmě otevřít bankovní účet. Provozováni podniku a plnění závazků vůči věřitelům, zaměstnancům a státu se tak stalo nadlidským úkolem.

David Tramba