Německý bulvár o ruských volbách: Diktátor si dopřává rekord

18.03.2024 21:28

„Diktátor Putin si dopřává rekordní ‚volební‘ vítězství,“ zhodnotil ruské volby Bild s tím, že Putin oficiálně dostal 87 procent hlasů. To, jak ruské prezidentské volby dopadnou, bylo podle německého listu Die Welt narýsováno už před čtyřmi lety. A zatímco Putin oslavoval své vítězství, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na jedné straně poděkoval partnerům Ukrajiny za to, že jeho bránící se vlast podporují, jenže jedním dechem jim vynadal, že ji podporují málo.

Německý bulvár o ruských volbách: Diktátor si dopřává rekord
Foto: Screen TV Zvezda
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin

Přišel, předstíral a vyhrál,“ popsal ruské prezidentské volby server nejčtenějšího deníku Bild s tím, že si Putin dopřál nejvyšší volební vítězství za celou dobu své dlouhé faktické vlády. Bild hned upozornil, že zaranžované velké volební vítězství bude Kremlem prezentováno jako jednoznačný souhlas se zabíjením Ukrajinců, o které se ve velkém pokoušejí ruské invazní jednotky, kterým Ukrajinci úspěšně vzdorují.

„Diktátor Putin si dopřává rekordní ‚volební‘ vítězství,“ zhodnotil ruské volby Bild už v úvodním titulku. A hned ostře pokračoval. „Státní média potvrdila, že získal minimálně 87 procent hlasů. Svými manipulacemi si dovolil rekordní výsledek! V roce 2018 měl ruský válečný štváč ‚jen‘ 76 procent,“ dokreslil server obraz ruských prezidentských voleb.

Zvýraznit faktickou podobu ruských voleb měla akce již zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného. Protest měl být vyjádřen v poledne a mělo na něj v různých městech po Rusku dorazit co nejvíce lidí k volebním místnostem, aby každý z nich viděl, že ve svém odporu proti současnému ruskému vládci není sám.

Server německého listu Die Welt konstatoval, že velké Putinovo vítězství fakticky ukazuje na posílení kremelské diktatury.

„Skandálně dobrý výsledek má demonstrovat, že za Putinem a jeho válkou stojí Rusové. Většina lidí v zemi si pravděpodobně uvědomuje, že volby byly od začátku zmanipulované, Putinův požadovaný výsledek byl dlouho jasný. Nezávislí kandidáti, kteří chtěli napadnout Putinovu válečnou agendu, nebyli povoleni. Dokonce i krotcí zástupní kandidáti z opozice loajální Kremlu byli tentokrát obzvlášť bezbarví. Komunistický vůdce Gennadij Zjuganov sám nekandidoval, místo toho vyslal mladšího poslance, který dostal méně než čtyři procenta hlasů.

K provedení volebního aktu byli podle serveru donuceni také Ukrajinci žijící na územích, které momentálně ovládá ruská armáda. Úředníci s volebními urnami prý chodili od domu k domu a s ozbrojenými vojáky za zády lidi vyzývali, aby odevzdali svůj hlas v těchto prezidentských volbách. Pro koho mají hlasovat, bylo jasné, protože žádný Putinův reálný protikandidát nebyl připuštěn do volebního klání.

„I kdyby EU a USA volby jako celek neuznaly, Putin s tím může žít, protože mu šlo především o zinscenování vnitřní legitimity. Nikdo by ho neměl obviňovat, že toho dosáhl pomocí zvláště pochybných metod, dokonce i na ruské poměry. Umlčel místní kritiky. Jak Putinovo zinscenované znovuzvolení dopadne, bylo jasné už před čtyřmi lety. Tehdy, když se v létě 2020 hlasovalo o novele ústavy, která mu fakticky zajistila doživotní vládu, stát se zpočátku uchýlil k třídennímu hlasování. Hlasování ve skutečnosti pokračovalo, dokud nebylo dosaženo požadovaného výsledku,“ doplnil Die Welt.

Server upozornil, že novela ruské ústavy umožnila Putinovi vládnout až do roku 2036. Pokud v té době bude dnes jedenasedmdesátiletý vládce ještě naživu, udrží se u moci déle než Stalin. 

A zatímco Putin oslavoval své vítězství, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na jedné straně poděkoval partnerům Ukrajiny za to, že jeho bránící se vlast podporují.

„Spojené státy – děkuji za balíček pomoci. A je velmi důležité, aby byla obnovena stabilita na podporu naší obrany. Právě teď a právě naší ukrajinskou obranou v této válce se rozhoduje, zda se Putinovi podaří rozšířit zónu ruin v Evropě a ve světě. Zastavit ho hned – to je nejvýnosnější pro všechny,“ řekl prezident.

Jenže jedním dechem jim vynadal, že ji podporují málo. Neposkytují Ukrajině zbraně s delším dosahem. Ačkoli neřekl nic konkrétnějšího, mohl mít na mysli např. rakety dlouhého doletu Taurus. Německá vládní koalice sociálních demokratů, liberálů z FDP a Zelených se pře, zda tyto rakety Ukrajině poskytnout. Poslanci FDP a Zelených horují pro poslání raket, sociální demokraté jsou proti.

„V tak těžkých válečných podmínkách je krátký dosah schopností naší armády zjevnou krátkozrakostí některých partnerů.“

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…