Petr Dufek: Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

22.04.2024 11:24 | Komentář

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které dnes představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i reálně (-3,7 % HDP). To slovo dokonce se hodí vzhledem k efektu vysoké inflace a s ním spojeném tempu HDP v běžných cenách.

Petr Dufek: Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Na zhoršení výsledku veřejných financí se podílel především státní rozpočet s deficitem 334 miliard korun. Jde o trochu jiná čísla, než vidíme každý měsíc z pokladního plnění. Hlavní rozdíl tví v tom, že se zde účtují příjmy a výdaje přímo s daným rokem spojené. Tedy žádné dočerpávání peněz z minula, rezervy apod.

Anketa

Jste rádi, že v USA prošel balík pomoci pro Ukrajinu?

6%
92%
hlasovalo: 22248 lidí

Ke zhoršení ovšem přispělo i rozdílné zaúčtování celé superdividendy, kterou Eurostat chápe trochu jinak než český státní rozpočet – tedy nikoliv jako příjem, ale jako transakci s majetkovými účastmi. A právě ta výrazně státnímu rozpočtu loni v létě vypomohla (podle domácí metodiky), když se financovaly výdaje na krytí nákladů na cenové stropy atp.

Zatímco stát se propadl do většího deficitu, obce byly ještě ve větším plusu, než v předchozích třech letech. Dokonce téměř 3x větším, než v covidovém roce 2020. Na účtech jim tak z titulu hospodaření přibylo přes 70 miliard korun. Vypadá to na první pohled pozitivně, avšak je otázkou, nakolik je tento výsledek ovlivněn prostým odkládáním investic.

Navzdory vysokému schodku veřejných rozpočtů se dluh v poměru k HDP už příliš nezměnil. Dokonce o dvě desetiny procentního bodu poklesl na 44 procenta HDP. Tento „úspěch“ lze připsat výraznému zvýšení nominálního HDP, tedy konkrétně inflaci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.