Primátor Svoboda: Pietní místa hrdinů Pražského povstání připomíná interaktivní mapa

07.05.2024 9:15 | Tisková zpráva

V těchto dnech si hlavní město opět připomíná povstání, které jej osvobodilo z nacistického područí. Tak jako v předešlých letech, i letos je možné si události z doby před 79 lety připomenout i díky aplikaci Pietní místa, která zobrazuje interaktivní mapu s pomníčky, u kterých je možné uctít hrdiny, kteří bojovali a umírali za naši svobodu, a dozvědět se o nich bližší informace.

Primátor Svoboda: Pietní místa hrdinů Pražského povstání připomíná interaktivní mapa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Svoboda

„Pražské povstání je významnou událostí naší historie a dokladem, že nikdy není pozdě na to postavit se zlu. Díky této aplikaci s interaktivní mapou budou rozšířeny možnosti, jak si vzpomenout na tisíce hrdinných obětí vzdoru proti nacistické okupaci,“ říká primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Při Pražském povstání mezi 5. a 9. květnem 1945 zemřely přibližně tři tisíce Čechoslováků, kteří se zapojili do těžkých bojů, byli zabiti při bombardování nebo je popravili nacisti.

Anketa

Prospěla by české demokracii korespondenční volba občanů ze zahraničí?

hlasovalo: 27160 lidí

Díky unikátní interaktivní mapě mohou Pražané zjistit více o pietních místech v okolí svého bydliště i celé Prahy a uctít památku padlých a symbolicky „zapálit“ on-line svíčku u pomníčku. Mapa zároveň obsahuje detailní informace o jednotlivých památnících, jejich přesnou adresu, fotografii, charakter nebo například počet vzpomenutých osob. U každého památníku je možné podívat se i na to, kolik lidí zde on-line svíčku již zapálilo.

Magistrát hl. m. Prahy zpracoval aktuální seznamy pietních míst na základě dat z Centrální evidence válečných hrobů Ministerstva obrany. V návaznosti na to Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy zpracoval data do interaktivní mapy. Praha vlastní k této aplikaci všechna licenční práva včetně souhlasu Ministerstva obrany ČR s používáním dat z evidence válečných hrobů. Náklady na projekt byly minimální, neboť byl řešen v rámci organizací pražského magistrátu.

Ministerstvo obrany ČR k příležitosti Pražského povstání spouští projekt #DěkujemeNezapomínáme. V rámci této kampaně (více ZDE) je možné si u pietních míst či válečných hrobů fotit svá selfie a sdílet je na sociálních sítích. K příspěvku je pak zapotřebí přidat #DěkujemeNezapomínáme a označit profil „Válečné hroby – Ministerstvo obrany ČR“. Možné je také fotografie přidávat do komentářů pod příspěvek na facebookovém profilu „Válečné hroby – Ministerstvo obrany ČR“ (ZDE) nebo na instagramovém profilu „Váleční veteráni – Ministerstvo obrany ČR“ (ZDE).

Aplikaci Pietní místa najdete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Opravdu máte čisté svědomí?

Dobrý den, opravdu vám přijde OK přijít k titulům tím, že publikujete v podezřelých časopisech nebo v těch, v jejichž vedení jste sám seděl? To vám přijde v pořádku? Dosud jste na mě působil jako morální autorita, ale teď už si to o vás nemyslím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kovářová: Organizované, silově protlačované negování všeho, co funguje a co se osvědčilo

16:14 Senátorka Kovářová: Organizované, silově protlačované negování všeho, co funguje a co se osvědčilo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k progresivní politice.