INZERCE

Od bankrotu skupiny Arca to budou již tři roky. Čas běží a věřitelé dál marně čekají na aspoň částečnou náhradu. Foto: Pixabay

Prodej majetku padlé skupiny Arca se rozbíhá, na úhradu 23miliardových dluhů to stačit nebude

Řešení jednoho z největších bankrotů v česko-slovenském prostoru se konečně dává do pohybu. Jeden z největších věřitelů, IFIS investiční fond, chystá reorganizační plán pro skupinu Arca Investments. Plán má být hotový do poloviny července. Rozbíhá se také prodej majetku, například z prodeje podílu v rakouské Wiener Privatbank získají věřitelé skupiny Arca zhruba sto milionů korun.

Pro připomenutí: Městský soud v Praze prohlásil konkurs na společnost Arca Investments v květnu roku 2021. Stalo se tak krátce poté, co Arca přestala hradit své závazky vůči věřitelům. Jejich celková výše dosahuje zhruba 23 miliard korun. Většinu věřitelů přitom tvoří čeští investoři, kteří se nechali zlákat k nákupu směnek. Vzhledem k tomuto faktu probíhá konkursní řízení v Česku a ne na Slovensku, kde má Arca Investments sídlo.

Poměrně dost času se ztratilo čekáním na reorganizační plán, který by předložili majitelé a šéfové skupiny Arca. Ten však loni věřitelé a následně i soud odmítli. Situace využil fond IFIS, který se stal členem věřitelského výboru a krátce poté zde získal předsednictví. Schůze věřitelů, která se konala v polovině února, dala fondu IFIS přednostní právo sestavit vlastní reorganizační plán Arcy. Na schůzi věřitelů tento návrh prošel jen těsně, pro hlasovalo 50,07 procenta věřitelů.

V polovině března soud vyzval IFIS k předložení reorganizačního plánu Arcy, a to v termínu do 120 dní. Jak Ekonomickému deníku sdělil Jan Čermák, který je poradcem a externím spolupracovníkem IFIS investičního fondu, cílem reorganizačního plánu bude co možná nejrychleji rozprodat zbývající majetek a uhradit aspoň část závazků. Dnes už je zřejmé, že věřitelé získají nazpět jen zlomek původních pohledávek – zřejmě jen 10 až 15 procent.

Prodej majetku již probíhá. V tomto týdnu se podařilo odprodat skoro desetiprocentní podíl ve Wiener Privatbank, a to za částku mírně převyšující 4 miliony eur (100 milionů korun). „Výběrové řízení se nakonec konalo jako čtyřkolové, poslední kolo v režimu závěrečného cenového rozstřelu. Jeho vítězem je společnost Bohemia Faktoring, která podala v rozstřelu nejvyšší nabídku,“ řekl insolvenční správce Arca Investments Lee Louda a dodal, že vítěz soutěže byl schválen hlasy všech členů věřitelského výboru.

Co bude následovat? Mezi významnější majetek skupiny Arca patří společnost Manuvia, která zajišťuje firmám agenturní zaměstnance, developerské projekty v Bratislavě či podíly ve startupech. Další prodej majetku už bude složitější, protože je často „zaparkován“ ve firmách registrovaných na Maltě a na Kypru.

Hlavním poškozeným v celé kauze jsou početní investoři, kteří nakoupili směnky skupiny Arca. Jak soud uvedl v květnu 2021, celkem 1574 věřitelů skupiny Arca má sídlo či bydliště v České republice. Jejich pohledávky v součtu dosahují 15,2 miliardy korun. Mezi typické věřitele patří lidé z vyšší střední třídy, kterým investici do nákupu směnek doporučil jejich finanční poradce. Velký okruh poškozených pochází též z řad spotřebních a bytových družstev.

Od té doby se situace změnila. Část pohledávek, hlavně od velkých věřitelů, odkoupily firmy se specializací na rizikové pohledávky a bankrotující podniky. Vedle fondu IFIS tak mezi věřiteli skupiny Arca nalezneme společnosti Natland, Traficon Advisors, Credit One či Gomanold. Proces konkursu navíc svými útoky občas narušuje bývalý hlavní akcionář skupiny Arca, kontroverzní slovenský byznysmen Pavol Krúpa.

David Tramba