INZERCE

Isar 2 byl uveden do provozu v roce 1988, ročně vyrobil zhruba 11 miliard kW/h elektřiny, což je asi 12 procent veškeré elektřiny vyrobené v Bavorsku. Foto: PreussenElektra

Půjde k zemi. Vydáno povolení k demontáži jaderné elektrárny Isar 2. Mohla zásobovat 3 a půl milionu domácností ročně

Německá energetická společnost PreussenElektra získala od bavorského ministerstva životního prostředí a ochrany spotřebitele souhlas s demontáží jaderné elektrárny Isar 2. První a druhý blok jaderné elektrárny Isar se nachází v Dolním Bavorsku na břehu řeky Isar nedaleko města Landshut. Isar 2 byl uveden do provozu v roce 1988, ročně vyrobil zhruba 11 miliard kW/h elektřiny, což je asi 12 procent veškeré elektřiny vyrobené v Bavorsku a dost na to, aby zásoboval 3,5 milionu domácností po dobu jednoho roku.

Jaderná elektrárna Isar 2 s jedním tlakovodním reaktorem o výkonu 1400 MWe byla jednou z posledních tří jaderných elektráren v Německu, které byly odstaveny 15. dubna loňského roku. Společnost PreussenElektra, která je zodpovědná za vyřazení osmi jaderných elektráren z provozu v Německu, podala žádost o vyřazení a demontáž elektrárny již v červenci 2019.

Od odstavení druhého bloku jaderné elektrárny Isar bylo všech 193 palivových článků vyjmuto z tlakové nádoby reaktoru a umístěno do palivového skladovacího bazénu elektrárny. Na začátku letošního roku byl navíc dekontaminován primární chladicí okruh.

Prvními pracemi bude demontáž hlavních čerpadel chladicí kapaliny. Kromě toho budou od tlakové nádoby reaktoru odděleny hlavní potrubí chladiva, aby mohl být zahájen první velký projekt demontáže, demontáž vnitřních částí tlakové nádoby reaktoru.

Dne 21. března udělilo bavorské ministerstvo životního prostředí a ochrany spotřebitele potřebný souhlas k zahájení demontáže elektrárny v souladu s německým zákonem o atomové energii.

Druhý blok jaderné elektrárny Isar byl poslední z elektráren společnosti PreussenElektra, který ukončil provoz. Elektrárny Brokdorf a Grohnde byly odstaveny 31. prosince 2021.

S již vyřazenými jadernými elektrárnami Isar 1, Stade, Unterweser a Würgassen jsou nyní všechna jaderná zařízení společnosti PreussenElektra v různých fázích vyřazování z provozu a demontáže.

„Sedm z našich osmi bloků elektráren je nyní demontováno. Se znalostmi z těchto demontačních projektů a naším přístupem optimalizovaným vozovým parkem zajistíme, že demontáž v závodě v Essenbachu bude dokončena do konce roku 2030 a že areál elektrárny bude k dispozici pro nové využití,“ řekl generální ředitel společnosti PreussenElektra Guido Knott.

Demontáž Isaru 1 postupuje podle plánu, uvedla společnost. Každý rok se zde demontuje a likviduje kolem 2500 tun materiálu. Demontáž systémů závodu je dokončena asi z poloviny.

Výkonný zdroj

První a druhý blok jaderné elektrárny Isar se nachází v Dolním Bavorsku na břehu řeky Isar nedaleko města Landshut. Isar 1 byl uveden do provozu v roce 1979, Isar 2 byl uveden do provozu v roce 1988.

V březnu 2011 byl první blok jaderné elektrárny Isar odpojen od sítě spolu s dalšími sedmi jadernými elektrárnami v rámci německých plánů na postupné ukončení jaderné energetiky. Od té doby je v pooperačním provozu. Licence na vyřazení a demontáž prvního bloku JE Isar byla udělena v lednu 2017. Druhé blokové elektrárně Isar bylo na konci roku 2022 odebráno povolení k výrobě elektřiny.

Než byl Isar 1 odstaven, vyráběl více než 200 miliard kW/h elektřiny, což by umožnilo zásobovat celé Německo elektřinou nepřetržitě po dobu asi čtyř měsíců.

Isar 2 ročně vyrobil zhruba 11 miliard kW/h elektřiny, což je asi 12 procent veškeré elektřiny vyrobené v Bavorsku a dost na to, aby zásoboval 3,5 milionu domácností po dobu jednoho roku. Isar 2 ročně ušetřil téměř 10 milionů tun CO2.

„Odstavení posledních jaderných elektráren v dubnu 2023 bylo špatné. Vždy jsme se zasazovali o to, aby jaderné elektrárny mohly dočasně pokračovat v provozu jako klimaticky šetrný most. Vzhledem k současným globálním výzvám potřebujeme každou kilowatthodinu energie, kterou si dokážeme vyrobit sami. S Isarem 2 by bylo možné v Bavorsku stále vyrábět cenově dostupnou elektřinu bez emisí CO2. Je nepochopitelné, proč se s tím spolková vláda nechce smířit a místo toho spoléhá především na více uhlí. S Isarem 2 má federální vláda jednu z nejbezpečnějších a nejspolehlivějších jaderných elektráren na světě, aniž by bylo nutné demontovat elektrárnu v jejím nejlepším stavu po pouhých 35 letech provozu. To je jako odejít do důchodu naprosto zdravý padesátiletý člověk. Je nečestné dovážet jadernou energii ze zahraničí a zároveň zavírat jaderné elektrárny v Německu, jak to dělá spolková vláda,“ cituje server World Nuclear News bavorského ministra životního prostředí Thorstena Glaubera po oznámení udělení povolení k demontáži druhého bloku jaderné elektrárny Isar.

(nik)