INZERCE

Rekultivované plochy po těžbě uhlí v německé Lužici. Foto: LEAG (fotobanka pro média)

Tak už i Křetínský odchází od uhlí. Jeho skupina odstavila pět uhelných bloků v Německu a na Slovensku

Skupiny EPH a EP Energy Transition ovládané Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem na konci března odstavily z provozu pět uhelných bloků, které vlastnily společně s dalšími majiteli. Definitivní konec provozu se týká posledních dvou uhelných bloků na Slovensku a tří bloků v Německu. Celkový instalovaný výkon odstavených bloků podle tiskové zprávy EPH dosahuje 1910 megawattů.

Po více než 35 letech byl v neděli 31. března definitivně ukončen provoz bloků E a F hnědouhelné elektrárny v Jänschwalde u východoněmecké Chotěbuzi. Tyto dva bloky v německé Lužici, každý o výkonu 500 MW, byly v roce 2019 převedeny do pohotovostního režimu. Jejich život prodloužila energetická krize; na žádost provozovatele sítě byly v září 2022 znovu připojeny k síti. Provozovatelem elektrárny byla společnost LEAG, kterou většinově vlastní EP Corporate Group prostřednictvím dceřiné EP Energy Transition.

Černouhelná elektrárna Mehrum o výkonu 690 MW se nachází poblíž německého Hannoveru. Během 45 let svého provozu více než 120 TWh elektřiny. Tuto elektrárnu koupila skupina EPH v září roku 2017. Elektrárna byla vyřazena z obchodování na německém trhu již v roce 2021, avšak na žádost německé vlády v reakci na energetickou krizi v Evropě byla ponechána v provozu o tři roky déle.

Po 58 letech ukončila provoz také kdysi největší československá tepelná elektrárna Vojany s celkovým instalovaným výkonem 1320 MW. Tato elektrárna spalovala černé uhlí a topné oleje a sloužila jako záložní zdroj s nízkým využitím instalované kapacity. Jejím provozovatelem jsou Slovenské elektrárne, v nichž EPH drží nepřímý podíl ve výši 33 procent (s plánovaným navýšením na 66 procent). Slovenské elektrárne se nyní zabývají možností dalšího využití areálu elektrárny, který zahrnuje využití obnovitelných zdrojů energie či výstavbu bateriového úložiště energie.

Letecký pohled na areál Elektrárny Nováky. Foto: Slovenské elektrárne

Slovenské elektrárne na konci loňského roku odstavily z provozu hnědouhelnou elektrárnu Nováky o celkovém instalovaném výkonu 266 MW. Dnes už jsou tak zcela „bezuhelné“. Co se týká zdrojů pod kontrolou EPH, tak loni skončila také výroba elektřiny v uhelné elektrárně v severoirském Kilrootu. Odstavení všech v textu zmíněných uhelných bloků povede ke snížení emisí oxidu uhličitého o více než 15 milionů tun ročně.

Struktura firem miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče je poněkud složitá. EP Corporate Group je mateřskou společností, která vlastní Energetický a průmyslový holding (EPH) a na německý trh specializovanou firmu EP Energy Transition. Pod EPH spadají dvě podskupiny – EP Power Europe se zaměřením na výrobu elektřiny a EP Infrastructure s aktivitami v regulovaných „síťových“ oblastech energetiky.

(dtr)