Zákaz chytání migrantů. Stát Texas: Chytáme dál. Natahujeme drát

19.03.2024 10:15

Včera v USA Nejvyšší soud pozastavil účinnost zákona, který texaským policistům umožňoval zadržovat migranty a texaským soudcům je posílat zpátky za hranice. Migrace je přitom jedním z nejpalčivějších problémů v USA, takový, který rozhodne blížící se volby. Text rozhodnutí je krátký a naznačuje, že se soud problému bude ještě věnovat, ale neví se kdy. Guvernér Texasu už prohlásil, že opatření proti migraci pokračují a národní garda dál natahuje ostnatý drát.

Zákaz chytání migrantů. Stát Texas: Chytáme dál. Natahujeme drát
Foto: Repro Youtube
Popisek: Texas - pohraniční stát USA (ilustrační foto)

V USA je letos volební rok. Zatímco na mezinárodní scéně budí pozornost zejména postoj USA k válce na Ukrajině, na té domácí podle průzkumů rozhoduje především ekonomika a migrace.

Ta se zvýšila zejména na sklonku roku 2023, podle dat americké vlády jen v prosinci došlo ke 250 tisícům střetům s migranty na hranicích s Mexikem.

Podstatná část obyvatel viní ze zvýšené migrace prezidenta Bidena a jeho vládu, tedy že úřady na federální úrovni nedělají dost pro to, aby migraci zabránily a nevyhošťují ani ty migranty, kteří se dopustili násilných zločinů. Velké pobouření také vyvolalo zjištění, že americká vláda dokonce migranty do USA dopravovala letecky.

Proti nelegální migraci se rozhodl zakročit guvernér státu Texas Greg Abott a chránit hranice na úrovni státu. Spor o to, kdo má jaké pravomoci už někteří komentátoři označili za podobný tomu, jak začala v 19. století občanská válka. Abott má podporu republikánských guvernérů států, tedy v podstatě poloviny všech guvernérů v USA.

Anketa

Který z předních lídrů má vaši největší důvěru?

hlasovalo: 53650 lidí
Abott mimo jiné už v prosinci minulého roku schválil zákon, podle kterého má policie právo zadržet migranty, kteří překročí hranici, a místní soudy právo je odsoudit k opuštění země. Už tehdy se předpokládalo, že tento zákon bude testem, kam až může vláda jednoho státu zajít, protože ochranu hranic má na starosti federální vláda. Podobný zákon v roce 2010 schválila Arizona, byl nazýván „Ukaž papíry“ a většinu z něj zrušil Nejvyšší soud. Abottův zákon měl začít platit právě v březnu tohoto roku.

Zatím ale zřejmě platit nebude. Jak informuje agentura AP, včera Nejvyšší soud potvrdil pozastavení účinnosti zákona. Odůvodnění je jednostránkové, což dle AP naznačuje, že soud se bude této problematice ještě věnovat, ale zatím se neví kdy. Je to už podruhé, co byla platnost zákona pozastavena.

Úřad nejvyššího státního zástupce státu Texas pak uvedl, že zákon je stejný jako ten federální a byl schválen kvůli stále trvající krizi na hranici, která „Texas poškozuje mnohem víc než ostatní“. V lednu počet zadržení na hranicích spadl na polovinu oproti prosinci minulého roku, což je přisuzováno zvýšené aktivitě úřadů a také tomu, že migrace roste a klesá podle ročního období. Za únor zatím čísla nebyla zveřejněna.

Federální vláda USA se už s Texasem o zákon soudila s tím, že se jedná o překročení pravomocí, které poškodí mezinárodní vztahy a způsobí ve vymáhání imigračních zákonů chaos. Kritici zákona také prohlašují, že by jeho zavedení mohlo vést k porušování občanských práv a rasové diskriminaci. Soud nejdříve zákon shodil, ale odvolací soud toto rozhodnutí změnil, a tak se celá záležitost dostala až k Nejvyššímu soudu.

Guvernér Abott už se k rozhodnutí taktéž vyjádřil. „Nejvyšší soud dočasně pozastavil platnost zákona, ale Texas stále podle svého práva zadržuje nelegální migranty za překročení hranic a další porušení zákona. Dál stavíme zeď a přes národní gardu natahujeme ostatnatý drát, abychom migranty odradili, a bóje v řece také zůstávají.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Lidé ani netuší, v jakém jsme průšvihu. Rusko vyhraje a Evropu to bude bolet.“ Profesor vážně

10:30 „Lidé ani netuší, v jakém jsme průšvihu. Rusko vyhraje a Evropu to bude bolet.“ Profesor vážně

V podcastu Reinvent The Money promluvil známý americký politolog, profesor Mearsheimer. Jeho slova o…