Poche? Křik na Zemana? Profesor Aleš Gerloch má jasný závěr
ROZHOVOR Uznávaný odborník na ústavní právo a profesor na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Aleš Gerloch v souvislosti s problematickou situací kolem ministra zahraničních věcí prohlásil, že prezident nemůže jmenovat do vlády někoho, kdo není navržen premiérem. „Nemělo by to být tak, že si prezident sám vybírá nebo že se mu předkládá alternativa dvou, tří kandidátů. To už není postup, který by byl v souladu s Ústavou, protože vládu sestavuje předseda vlády, který už byl jmenován,“ prohlásil právník, který kandiduje do Senátu v říjnových volbách. Přesto varuje před snahou po omezení prezidentských pravomocí, které by podle něj mohlo narušit ústavní princip dělby moci.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 17.9.2018 v 11:35, prečteno: 9x

nejlepší články ze dne: 17. 09. 2018

Související články

Profesor Gerloch poučil nový úřad pro kontrolu volebních kampaní. Jde o Zemanovy výjezdy do krajů
Ústavní expert z Univerzity Karlovy profesor Aleš Gerloch se postavil za prezidenta Zemana. Když teď hlava státu jezdí po krajích a debatuje s občany, nejde prý o předvolební kampaň. Proč nejde o kampaň, vysvětlil profesor Gerloch občanům, ale také Úřadu pro kontrolu hospodaření politických stran a hnutí v rozhovoru pro server iRozhlas.cz.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 22.8.2017 v 18:35, zobrazit podobné
Snad nepřijdou s tím, že jsem ve školce obtěžoval spolužačku, sdělil PL profesor Gerloch, trápený kvůli Zemanovi
ROZHOVOR Prezident Miloš Zeman navrhuje na uvolněný post ústavního soudce uznávaného právníka, prorektora Karlovy univerzity a místopředsedu Legislativní rady vlády profesora Aleše Gerlocha. Část senátorů se však obává, že by Aleš Gerloch mohl stranit prezidentovi republiky, proto prý chtějí být v atmosféře, kdy se Kancelář prezidenta snaží ovlivňovat soudce, velmi obezřetní. Ale profesor Gerloch se necítí být „mužem Hradu“ ani „advokátem Miloše Zemana“. „V řadě případů, o kterých se hovoří, jsem nevypracovával žádné stanovisko pro Kancelář prezidenta republiky, tím méně osobně pro prezidenta, jednalo se většinou o vyjádření na žádost médií k aktuálně řešeným případům,“ odmítá obavy profesor Gerloch v rozhovoru pro Parlamentní listy.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 21.2.2019 v 05:35, zobrazit podobné
Budoucí soudce ÚS Gerloch dal prezidentovi za pravdu v kauze Poche
Hostem v pořadu Interview, vysílaném dnes večer na ČT24, byl ústavní právník a kandidát na soudce Ústavního soudu Aleš Gerloch, který k současnému dění ohledně údajného ovlivňování soudců ze strany Hradu uvedl: „Předseda Nejvyššího správního soudu měl informovat bezprostředně ministra spravedlnosti, aby se na to ihned reagovalo,“ a doplnil: „Pokud vás někdo pozve na večeři, pravděpodobně nebude chtít s vámi projednávat jenom otázky fotbalu a žen, ale i nějaké jiné.“ Gerloch prezidenta Zemana podpořil v případu, kdy Miloš Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničních věcí Miroslava Pocheho. Avšak v případu jmenování profesorů si podle něj Zeman „nepočíná podle ústavy“.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 4.2.2019 v 20:35, zobrazit podobné
Ještě se do toho může vložit Zeman... Profesor Gerloch promluvil k přelomovému vývoji v kauze Čapí hnízdo
ROZHOVOR Prorektor Univerzity Karlovy, ústavní právník a profesor Aleš Gerloch považuje rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha o zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo a následné předání svého rozhodnutí k přezkoumání nadřízenému městskému zastupitelství za nestandardní. Zmiňuje také, že se do věci může stále vložit třeba prezident Miloš Zeman.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 2.9.2019 v 22:35, zobrazit podobné
Jsme zemí českého národa, chce profesor a senátní kandidát Gerloch dát do Ústavy. Ondřej Neff tleská
Český právník a profesor na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Aleš Gerloch se rozhodl kandidovat do Senátu. Pokud bude zvolen do horní komory českého Parlamentu, rád by jako politik prosazoval změnu Ústavy ČR. Rád by do ústavy prosadil větu, že je Česká republika zemí českého národa. Publicista Ondřej Neff nápadu profesora Gerlocha tleská.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 9.8.2018 v 20:35, zobrazit podobné
Profesor Gerloch, právník a senátní kandidát: Pro Babiše platí presumpce neviny, z této zásady nesmíme ustupovat. A s Malou si má její problémy vyřídit premiér
Ústavní právník a místopředseda Legislativní rady vlády Aleš Gerloch se vyjádřil k opsané diplomové práci nové ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO). A nejen k tomu. Rozhovor s ním vedl moderátor Martin Veselovský na serveru DVtv.cz.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 5.7.2018 v 15:35, zobrazit podobné
Kolem Staňka nevznikla žádná ústavní krize. Právník profesor Gerloch dělá jasno
Předseda ČSSD Jan Hamáček tvrdí, že prezident Miloš Zeman v podstatě dohnal Českou republiku na hranu ústavní krize, když i přes jasnou výzvu premiéra Andreje Babiše (ANO) již několik týdnů neodvolal z vlády ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Profesor Aleš Gerloch, kterého se Zeman neúspěšně pokusil prosadit na post ústavního soudce, však tvrdí, že nejde o krizi ústavní, ale vládní.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 28.6.2019 v 14:35, zobrazit podobné
Promlouvají experti na základní zákon státu: Případ Poche z hlediska Ústavy
Prohlášení prezidenta Miloše Zemana o nejmenování Miroslava Pocheho ministrem není podle ústavního experta Jana Kysely protiústavní, právník ho však pokládá za nevhodné. ČTK napsal, že „jde o věc vkusu a chápání rolí v ústavním systému“. Další odborník na ústavní právo Aleš Gerloch vnímá nynější situaci tak, že prezident nemůže Pocheho zatím ani jmenovat, ani odmítnout.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 16.6.2018 v 20:35, zobrazit podobné
Právníci se prý obávají, aby je Zeman nenominoval do Ústavního soudu a nedopadli jako Gerloch
Prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch se vzpamatovává ze svého neúspěchu při kandidatuře na ústavního soudce, ne však na dlouho, míní publicista a komentátor Jan Januš. Soudě i podle toho, jaké osoby se na konci minulého týdne objevily na právnické fakultě na prezentaci jeho nové knihy. „Gerloch je mezi svými,“ říká a dodává, že otázkou zůstává, kdo se stane patnáctým ústavním soudcem, jelikož situace se komplikuje. Podle Januše se teď respektovaní odborníci modlí, aby je Zeman neposlal na Ústavní soud a nedopadli jako Gerloch.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 15.4.2019 v 22:35, zobrazit podobné
TOPlist