Arnika: Recyklované plasty v řadě států obsahovaly nebezpečné dioxiny
Argentina, Brazílie, Kambodža, Indie, Nigérie, ale i Japonsko, Kanada nebo několik států Evropské unie včetně České republiky – tam všude byly ve spotřebním zboží vyrobeném z recyklovaných plastů odhaleny vysoce toxické látky, včetně bromovaných dioxinů a bromovaných zpomalovačů hoření.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 9.5.2019 v 19:35, prečteno: 5x

nejlepší články ze dne: 09. 05. 2019

Související články

Arnika: Dioxiny v plastových hračkách? Místo vánočních dárků průmyslový odpad
V plastových hračkách a dalším zboží z recyklovaného elektrošrotu jsou nejen rizikové zpomalovače hoření, ale i extrémně jedovaté bromované dioxiny.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 12.12.2018 v 18:35, zobrazit podobné
Arnika: Látky způsobující u dětí poruchy chování a nervové soustavy se objevily i v hračkách na českém trhu
V různých plastových hračkách z celého světa se vyskytují vysoké koncentrace toxických látek, které mohou u dětí způsobovat poruchy chování a učení nebo známý syndrom ADHD. Jde doslova o globální problém zasahující i český trh. I v hračkách (ale například i v čelence do vlasů) zakoupených v ČR totiž Arnika objevila bromované zpomalovače hoření (BFR; 1). Na tyto nebezpečné látky se zaměřil celosvětový monitoring sítě IPEN (2), který Arnika koordinovala ve 26 zemích světa, a ze kterého dnes zveřejňuje výslednou studii (3). Zpomalovače hoření se do hraček dostávají z recyklovaných plastových částí staré elektroniky. Výsledky studie proto poslouží jako podklad pro nadcházející jednání vlád v Ženevě (4), kde se bude rozhodovat o zpřísnění limitů pro obsah BFR v odpadech a o zákazu recyklace těchto látek v plastech. Pokud se to podaří, elektrošrot s obsahem těchto látek už nebude putovat například do Číny a plasty z něj se k nám nevrátí v hračkách a dalších předmětech.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 11.4.2017 v 17:35, zobrazit podobné
Kateřina Novotná: Nic netrvá věčně. Jen plasty ano
Plasty jsou problém. Škodí přírodě, zvířatům i lidem. Používáme je často a prakticky bez rozmyslu. Od roku 1950, kdy se začaly vyrábět, jejich výroba pouze stoupala. Jen v roce 2015 jich bylo celosvětově vyrobeno 322 milionů tun. Ale dokážeme žít bez nich? A jsou další alternativy lepší než samotné plasty?
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 27.1.2019 v 21:35, zobrazit podobné
Arnika bojuje proti jedům v plastovém zboží v kampani Česko bez jedů
Cílem kampaně je odstranit toxické plasty z českých domácností a zajistit nezávadné výrobky, recyklaci bez toxických látek a čisté prostředí u nás i za hranicemi.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 23.9.2019 v 21:35, zobrazit podobné
Arnika: Nové studie objevily znečištění ukrajinských průmyslových měst těžkými kovy a dioxiny
Česko-ukrajinský tým expertů objevil zvýšenou úroveň kontaminace životního prostředí v Dnipru, Kryvém Rihu, Záporoží, Charkově a Mariupolu (1). Pět největších průmyslových měst je znečištěno těžkými kovy (2) a perzistentními organickými polutanty (3).
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 18.12.2018 v 19:35, zobrazit podobné
Arnika: Místo zákazu se Brusel chystá dále recyklovat toxické plasty v dětské hračky
Poslanci Evropského parlamentu s Radou Evropské unie připravují legislativní změny, které dovolí nadále recyklovat plast z elektrošrotu s vysoce toxickými bromovanými zpomalovači hoření.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 25.2.2019 v 18:35, zobrazit podobné
Arnika zkoumá obsah toxických látek z elektrospotřebičů v prachu z pražských budov
Arnika rozběhla další unikátní výzkum a v patnácti budovách hlavního města odebrala vzorky prachu. Ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze teď bude analyzovat, jestli obsahuje bromované zpomalovače hoření poškozující nervový systém malých dětí. Na základě výsledků vznikne studie, která by měla objasnit, jak nebezpečné látky ve spotřebním zboží znečišťují prostředí kolem nás.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 6.8.2018 v 14:35, zobrazit podobné
Arnika: Pod stromečkem toxické hračky a jedovaté hřebeny?
V hračkách pro děti a kadeřnických pomůckách pro ženy vyrobených z recyklovaného plastu analýzy zadané Arnikou objevily nebezpečné látky.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 14.12.2017 v 09:35, zobrazit podobné
dTest: Čajové sáčky obsahují plasty
Čajové sáčky porcovaných čajů obsahují plasty, zjistila rakouská spotřebitelská organizace VKI. Informovala o jejich obsahu u několika velkých značek.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 21.9.2018 v 15:35, zobrazit podobné
Arnika: Na konferenci o toxických látkách zazněly požadavky zpřísnění legislativy
Vejce, hračky a hřebeny mohou obsahovat zdraví ohrožující dioxiny nebo bromované zpomalovače hoření (BFR). Na mezinárodní konferenci v Polsku to uvedli autoři studií zkoumající závadnost spotřebního zboží dostupného mj. i v České republice. O výskytu těchto závadných látek v přírodě a jejich rizikovém vlivu na organismy jednali tento týden experti z celého světa na mezinárodní konferenci Dioxin 2018 v polském Krakově.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 31.8.2018 v 21:35, zobrazit podobné
TOPlist