Naši piloti létali nejen v Anglii, ale i v SSSR. Předseda leteckého historického klubu dodává další zajímavosti, které jste nejspíš nevěděli
ROZHOVOR Z tisícovky československých pilotů padla za druhé světové války polovina. Naši stíhači létali nejen ve službách královského letectva, ale i na Východě, v Rudé armádě, odkud třeba pomohli při Slovenském národním povstání. Příliš se také nehovoří o tom, že část našich letců odešla z Anglie do Sovětského svazu. A mnoho se neví ani o tom, že naši letci potopili několik německých ponorek. Pohled na letce totálně zkazil případ dvou letadel Dakota, které odletěly i s cestujícími do Německa. Pilotovali je právě piloti, kteří přišli z Anglie a vstoupili do služeb našich aerolinek. O tom všem vypráví a řadu významných jmen uvádí v exkluzivním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz předseda Leteckého historického klubu v Plzni Václav Toman.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 15.5.2019 v 20:35, prečteno: 5x

nejlepší články ze dne: 15. 05. 2019

Související články

Armáda ČR: V Ústavu leteckého zdravotnictví otevřeli nový simulátor letových iluzí
Ministr obrany Lubomír Metnar se dnes v pražském Ústavu leteckého zdravotnictví zúčastnil slavnostního otevření tzv. dezorientačního simulátoru. Nový trenažér letových iluzí budou primárně využívat čeští armádní piloti, cvičit na něm ale budou moci i příslušníci vzdušných sil států NATO a civilní piloti.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 7.5.2019 v 22:35, zobrazit podobné
Ministryně Šlechtová: Společně s VHÚ chystáme další rozšíření leteckého muzea
Jubilejní 50. sezónu Leteckého muzea Kbely, jedné z hlavních muzejních institucí Vojenského historického ústavu Praha, v sobotu 28. dubna zahájila ministryně obrany Karla Šlechtová.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 29.4.2018 v 22:35, zobrazit podobné
Česká krajina: Pastvinu divokých koní v Milovicích uklidili členové vojenských klubů a místní piloti
Dvě vlečky plné odpadů odvezli včera z pastviny divokých koní v Milovicích dobrovolníci, kteří se od rána do odpoledne věnovali úklidu této cenné přírodní lokality. Do práce se zapojili členové vojenských klubů sdružených v projektu Military Experience a piloti z Aeroklubu Milovice za podpory Správy městských lesů Benátky nad Jizerou. Akce se zúčastnilo i několik občanů Milovic, přestože původně nebyla určená pro širokou veřejnost.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 2.4.2017 v 07:35, zobrazit podobné
ODS: Navrhujeme spravedlivější navýšení důchodů
Občanští demokraté v Senátu prosadili zvýšení důchodů všem, kteří jsou v penzi 25 let a více. Podle místopředsedy poslaneckého klubu Jana Bauera je takový návrh spravedlivější a pro státní rozpočet nebude významnou zátěží. Předseda senátorského klubu Miloš Vystrčil dodává, že náš návrh pomůže především matkám, které za komunistické totality vychovávaly děti.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 22.8.2018 v 11:34, zobrazit podobné
Ministerstvo obrany: Legendární Dakota bude ozdobou Leteckého muzea Kbely
Na základně dopravního letectva Praha-Kbely se uskutečnilo slavnostní předání legendárního vojenského transportního letounu Douglas DC-3 Dakota do muzejní sbírky Vojenského historického ústavu Praha. Symbolický klíč od letounu převzal ředitel Vojenského historického ústavu Praha plukovník gšt. Aleš Knížek od ředitele Vojenského technického ústavu Jiřího Protivy.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 23.11.2018 v 13:35, zobrazit podobné
Dnešní Sněmovna? Totální maglajz a nadávky: Vy jste nám po roce 48 ubližovali. Vy o nás lžete. Vy jste nám něco slíbili. Vy to pečete s nimi...
V Poslanecké sněmovně to začalo před polednem pěkně vřít. A to proto, že byl předsedou mandátového a imunitního výboru zvolen Stanislav Grospič z KSČM. Opozice ale s tímto zvolením nesouhlasila, neboť za ni se o post ucházel předseda STAN Petr Gazdík, který ale dostal v tajné volbě jen sedm hlasů. „Víte, koho jste si vlastně zvolili?“ otázal se vzápětí celé Sněmovny předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura a nastínil, že Grospič je „stalinistou“ a hlásí se ke „starým pořádkům někdejší KSČ“. Jeho sdělení ale vydrážilo další poslance, a ti se tak začali hádat o vedení výborů a formující se koalici ANO, SPD a KSČM.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 22.11.2017 v 14:35, zobrazit podobné
,,Hovado!" Ivánku, Ivánku... Další zajímavosti o lídrovi Pirátů Bartošovi
Na předsedu Pirátů Ivana Bartoše vypadla ze skříně nepěkná minulost. A dva dny před volbami důkazy o spojení s levicovými militanty, označovanými v USA za teroristy, očividně těžko rozdýchává. Na dotazy o podivných položkách jeho životopisu odepisuje vzkazy jako „jste hovado“ nebo „z takových jako jste vy se mi zvedá kufr“.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 18.10.2017 v 10:35, zobrazit podobné
Radim Valenčík: Naši kádrováci
Všimli jste si, jak na Facebooku (a nejen tam) přibývá místo používání věcných argumentů nenávistných výpadů, které nabývá podoby tupého kádrování? A nejen to, za účelem tupého kádrování se začínají fabulovat obvinění ve stylu procesů v 50. létech či amerického maccarthismu 50. let. U řady diskusí jsem zaznamenal, že existují dva světy...
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 20.8.2017 v 21:35, zobrazit podobné
Vojenský historický ústav: „Vlčkův“ výroční Albatros doputoval do Kbel
Do areálu Leteckého muzea Kbely byl dopraven nový exponát, který rozšiřuje leteckou sbírku Vojenského historického ústavu Praha. Jedná se o letoun Albatros L-39 ZA, výrobní číslo 232433. Jedinečnost stroje je dána jeho markingem – na ocasní ploše je totiž výtvarně efektním způsobem připomenuto 40. výročí provozu letounů L-39, které připadlo na rok 2008.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 9.12.2017 v 09:35, zobrazit podobné
Akademie věd: Publikace Českého historického ústavu v Římě
Nejnovější publikace z náboženských a církevních, ale také kulturních, politických a hospodářských dějin, které vyšly péčí Českého historického ústavu v Římě a Historického ústavu AV ČR od roku 2012, se představily 18. října 2017 v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 30.10.2017 v 07:35, zobrazit podobné
TOPlist