Koněv byl výsostný profesionál, na východní frontě se zapsal do dějin. A s tím Maďarskem to bylo jinak, než se povídá, upozorňuje autor historických knih Junek
ROZHOVOR Maršál Koněv byl výsostný profesionál, říká v rozhovoru spisovatel, autor historických knih Václav Junek, podle nějž neměl Koněv příliš možností, jak své angažmá ovlivnit během nyní mu vyčítaných událostí (maďarské povstání 1956, invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa 1968). Koněvova role na východní frontě byla jen těžko zastupitelná, podotýká Junek s tím, že bez Koněva by Rusové měli boj s nacistickými vojsky „nesrovnatelně těžší“. Koněv se do dějin podle Junka zapsal „možná sporným, ale klíčovým“ způsobem. „Nikdo z nás nemůže soudit počínání jiného za situace, kterou osobně nepoznal," říká Junek.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 8.9.2019 v 08:35, prečteno: 11x

nejlepší články ze dne: 08. 09. 2019

Související články

Autor historických knih Junek: Rusofilství je nemoc. Putin je jenom vzdělaný fízl. A Noční vlci? Namakaní grázlové
ROZHOVOR Autor populárně historických knih s tématikou druhé světové války Václav Junek se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz tvrdě opřel do ruského prezidenta Vladimira Putina, do Putinovi blízkému motorkářského klubu Noční vlci i těch, kteří ruské motorkáře letos uvítali na pražských Olšanech. „Rusko do Evropy nepatří,“ říká Junek. Rusofilství je podle Junka „nemoc“, která se v Česku nikdy příliš neujala. V případě Rusy zabraného Krymu však spisovatel hovoří překvapivě smířlivěji. „Určitý morální nárok“ podle Junka Rusové na Krym vzhledem k historii mají. S provedením akce vojenským způsobem, tedy za pomoci oněch pověstných „zelených mužíčků“ (ruských vojáků bez označení) ale nesouhlasí.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 15.5.2018 v 15:35, zobrazit podobné
Ústav pro studium totalit se chystá na velká výročí v roce 2018
Na příští rok připadají kulatá výročí významných historických událostí spojených s nástupem či posílením totalitních mocí. Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) proto chystá jejich připomenutí pomocí výstav, přednášek, seminářů, knih a koncertů. Budou se týkat tří zásadních momentů československých dějin – Mnichovské dohody a okupace, února 1948 a vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 25.12.2017 v 17:35, zobrazit podobné
Tajemství Stalinova archivu odtajněno: Jde o naše krajany v SSSR
REPORTÁŽ Mladá garda nebyli zanícení komunisté, jak píše autor knihy. Čeští osadníci v Rusku byli tak dobří, až se jim to koncem třicátých let fatálně nevyplatilo. Díky organizaci československé armády v tehdejším Sovětském svazu mohli být z gulagů staženy stovky krajanů odsouzených na smrt. Jak říká klasik, všechno je jinak. Novinářský nestor, autor desítek knih literatury faktu, Milan Syruček odtajnil na konferenci o archivech další neuvěřitelné skutečnosti. Čemu tedy máme věřit? A snad ještě zajímavost – vojenské archivy prodloužily termín své nepřístupnosti. Že by třeba kvůli německým tajným zbraním za druhé světové války?
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 19.3.2018 v 14:35, zobrazit podobné
Stříleli sami po sobě, jak byli ožralí, spisovatel odkrývá, jak to bylo s maršálem Koněvem a rudoarmějci při osvobození Prahy
ROZHOVOR Rudá armáda v roce 1945 vstoupila již do osvobozené Prahy. Opatřit sochu maršála Koněva v pražských Dejvicích cedulkami zmiňujícími i stinné stránky jeho kariéry by bylo nejrozumnějším a nejelegantnějším ze všech řešení, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz spisovatel a autor literární reportáže o Pražském povstání Václav Junek. Právě spor o osud sochy maršála Rudé armády Ivana Stěpanoviče Koněva je tím, co hýbe pražskou šestou městskou částí v posledních týdnech.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 12.12.2017 v 15:35, zobrazit podobné
HZS ČR: Povodně 1997 dvacet let poté aneb co všechno je už jinak
5. července tomu bylo přesně 20 let, kdy se oficiálně datuje začátek ničivých povodní na řece Moravě a Odře, které zasáhly především Moravu, Slezsko a východní Čechy.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 23.7.2017 v 20:35, zobrazit podobné
Kauza „počmáraný Koněv“: Výzva pro ČSSD. Něco se bude dít
Pomalovaná a znovu očištěná socha maršála Koněva získala dalšího obránce v podobě bývalého hejtmana Michala Haška. „Koněv patřil neoddiskutovatelně k osvoboditelům Prahy,“ říká politik. A vyzývá poslance ČSSD, aby bojovali proti ideologické zaslepenosti. Ale přišel rýpanec od komentátora HN: „Té soše by bylo v muzeu, nebo za zahradě ruské ambasády mnohem líp.“
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 26.8.2019 v 11:35, zobrazit podobné
Miroslav Pořízek: Bitva o Dněpr předzvěstí úplného vyhnání fašistických armád
Rok 1943 se stal pro hitlerovské Německo obdobím plným narůstajících těžkostí vyplývajících z velkých neúspěchů nejen na východní frontě, ale rovněž hroutící se podpory ze strany satelitních zemí.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 18.10.2018 v 16:35, zobrazit podobné
Francie se pomalu mění v totalitu. Čtěte věci, které si lze stěží představit
Profesor z pařížské univerzity Dr. Guy Milliere a autor téměř třiceti knih ve své aktuální eseji naznačuje, že Francie začíná být ovládána totalitními praktikami.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 5.10.2018 v 14:35, zobrazit podobné
MPSV: Čtvrtý ročník soutěže Profesionál BOZP zná svého vítěze
Náměstek ministryně práce pro řízení sekce zaměstnanosti a nepojistných sociálních dávek Jiří Vaňásek a generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn předali v Kaiserštejnském paláci v Praze cenu vítězi 4. ročníku národní soutěže PROFESIONÁL BOZP, kterým se stal pan Bc. Michal Bystrianský.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 5.11.2017 v 06:35, zobrazit podobné
Když legionáři bojovali po boku bolševiků. Poprvé a naposledy. A co tehdy dělal Jaroslav Hašek? Zeptali jsme se historického publicisty Zdeňka Čecha
ČESKÉ OSMIČKY Střetnutí Čechoslováků s německými vojsky bylo jedním z posledních významných dějství první světové války na východní frontě. Stalo se kolem důležitého železničního uzlu Bachmače, ležícího na dnešní Ukrajině. Nyní od této události uplynulo sto let. Spisovatel Zdeněk Čech rozebírá, jak se to tehdy seběhlo. A jak se v té době choval Jaroslav Hašek, který prý v Rusku vůbec nepil?
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 18.3.2018 v 12:35, zobrazit podobné
TOPlist