nejlepší články ze dne: 08. 03. 2020

Související články

Klimatolog Václav Cílek dělá jasno: Nemluvte pouze o klimatické změně. Jsou prognózy, které v roce 2050 počítají s ochlazením
Ze změny klimatu se stalo politikum, ale nevidím to zase tak černě... říká klimatolog, geolog, popularizátor vědy, spisovatel a překladatel RNDr. Václav Cílek, CSc. Jaké jsou tři hlavní problémy spojené s klimatem? Jak souvisí populační vlna s genocidou? Chystá se skutečně exodus desítek milionů afrických uprchlíků do Evropy? A kterak zásadně mohou klimatické změny ovlivnit celosvětovou budoucnost?
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 16.9.2019 v 21:35, zobrazit podobné
Václav Cílek: Afrika vysychá, Afričané se dají na pochod. Jídlo podraží a čeká nás veselá chudoba
Geolog Václav Cílek v rozhovorech opakovaně vykresloval budoucnost ne právě v růžových barvách. Světu bude scházet voda a lidé z Afriky nebo z Blízkého východu se dají na pochod. V rozhovoru pro server Flowee.cz Cílek dodává, že ani Evropané to nebudou mít snadné. Česká nás pravděpodobně chudší život, než jaký žijeme dosud.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 19.3.2018 v 08:35, zobrazit podobné
Václav Cílek: Předposranost jsem už zažil. A pozoruju to znovu
Na Českém rozhlase Vltava se geolog a spisovatel Václav Cílek bavil s Renatou Klusákovou o historii a o tom, že pomalé a klidné věci přetrvávají déle než ty z novinových titulků. Diskuze se také stočila na únor 1948. Cílek prohlásil, že dnes se jedná o jakousi neonormalizaci, kdy si lidé opět dávají pozor na jazyk. „O to víc nepříjemné jsou pak ty weby,“ dodal.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 27.2.2019 v 08:35, zobrazit podobné
Václav Cílek: Rusko má dost zdrojů, ale bojí se o bezpečnost. USA jsou tak závislé na arabské ropě, že by je to položilo
Je vám teplo? Bude ještě mnohem hůř, varuje geolog Václav Cílek, který na vlnách Českého rozhlasu vykreslil naši budoucnost v neveselých barvách. Varoval mimo jiné před snahami Číny hrát si s počasím. Ale nezůstal jen u toho, že nás ohrožuje sucho. Zhodnotil také geopolitickou situaci a popsal, jak se liší přístup Ruska a USA ke světu.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 23.7.2019 v 10:35, zobrazit podobné
Máme lithium na 50 let, odhalil Václav Cílek. Ale dodává, že...
Lithium, skrývající se pod Cínovcem a v dalších ložiscích v Krušnohoří, není tak častým tématem veřejné debaty, jak by si zasloužilo. Jedním z nejpovolanějších je v této debatě geolog Václav Cílek, který upozorňuje, že může jít o velmi lukrativní byznys.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 28.6.2017 v 14:35, zobrazit podobné
Armáda a policie nás neochrání. Tvořte sousedské hlídky, říká Václav Cílek
Na webu Kupředu k minulosti opět promluvil geolog, klimatolog, spisovatel a esejista Václav Cílek. Tentokrát o státu a situacích, kdy by se jeho moc zhroutila. „Stát existuje, pokud existuje aspoň nějaké vysílání rozhlasu,“ tvrdí Cílek a dodává, že česká armáda má dostatek vojáků jen pro ochranu generálního štábu, několika elektráren a zbytku technické infrastruktury. A také si posteskl nad tím, že mizí „praktická inteligence“.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 6.2.2019 v 12:35, zobrazit podobné
Václav Cílek: Budeme se muset uskromnit. Méně masa!
Geolog Václav Cílek se domnívá, že současný vývoj směruje k vegetariánství. Uvedl to alespoň v pořadu Českého rozhlasu. „Budeme se muset uskromnit,“ říká.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 20.8.2018 v 09:34, zobrazit podobné
Václav Cílek a Ferdinand Šmikmátor sepsali "základy rodinné a krizové připravenosti"
Geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy Václav Cílek, který je rovněž pravidelným respondentem naší redakce, spolu s Ferdinandem Šmikmátorem připravili hutný titul "Ruka noci podaná". Touto rozsáhlou publikací ParlamentníListy.cz listovaly.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 2.11.2018 v 13:35, zobrazit podobné
Geolog Cílek varuje: Rodí se síla, která může přetvořit svět
Geolog Václav Cílek na vlnách Českého rozhlasu zhodnotil demonstrace studentů za záchranu klimatu. Dnešním dospělým se může zdát, že se patnáctiletí žáci chtějí především ulívat ze školy. Podle hosta však tito mladí lidé mohou rozpoutat něco, co si dnes možná ani neumíme představit.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 24.3.2019 v 11:35, zobrazit podobné
Stačí málo, aby ten plyn okamžitě explodoval. Význačný geolog Cílek popsal, jakou hrozbou je v dolech metan
O možných příčinách toho, co se mohlo stát v dole na Karvinsku, kde zemřelo včera 13 horníků, se rozhovořil pro Českou televizi geolog Václav Cílek.
zdroj: parlamentnilisty.cz, přidáno 21.12.2018 v 12:35, zobrazit podobné
TOPlist