Rejmont (TOP 09): Smutné výročí 17. listopadu 17. listopadu uplyne 28 let od Sametové revoluce. Byli lidé v enormním počtu v listopadu 1989 na Václavském náměstí (až 300 000) a na Letné (až 800 000) zbytečně?
Režisér Jan Hřebejk vzpomíná: Na Národní nás stlačili, to byla největší sviňárna. Pak jsem utekl ke kamarádovi a viděl to na CNN... Celé Česko si dnes připomíná 29. výročí sametové revoluce. Režisér Jan Hřebejk na 17. listopad 1989 zavzpomínal pro televizi Prima. Hřebejkova vzpomínka je trochu jiná, než u řady pamětníků, Pamatuje si totiž, jak o listopadu 1989 v tehdejším Československu referovala americká CNN. Prozradil také, čeho si na 17. listopadu 1989 cení nejvíc, A navrch přidal vzpomínku na jednu „komunistickou prasárnu“.
Moderátor demonstrací 1989 v Plzni: komunisté se měli hned zakázat Publicista a scenárista Miroslav Anton z Plzně, který spolumoderoval demonstrace na náměstí v listopadu 1989 a byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra v Plzni, považuje za jednu z největších chyb po listopadu to, že hned v začátcích nebyla zakázána komunistická strana, uvedla ČTK.
Dobře to věděl, ale... Pamětník listopadu 1989 vrací úder Michaelu Kocábovi JINÝ POHLED Ekonomický historik Jan Šolta je pamětníkem události 17. listopadu 1989. Se svými vzpomínkami na události Sametové revoluce se ParlamentnímListům.cz svěřil již dříve. Nyní dal Šolta naší redakci k dispozici text, ve kterém svébytným způsobem a nesouhlasně reaguje na slova, která do veřejného prostoru v souvislosti se 17. listopadem 1989 vypustil její další svědek, muzikant a později politik Michael Kocáb. ParlamentníListy.cz přetiskují Šoltův text v plném znění.
Univerzita Karlova přizvala do debaty o listopadu 1989 i někdejšího šéfa StB. A je moc zle Páteční účast někdejšího šéfa StB Alojze Lorence na setkání se studenty na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy přineslo mnohé reakce na sociálních sítích. Lorenc se na fakultě utkal v debatě o listopadu 1989 mimo jiných s dnešním veřejnoprávním reportérem Markem Wollnerem.
Marx? Pche, jsou dál, už vyvlastňují byty a domy. Šichtařová o levicové katastrofě v Německu Když jsme se v listopadu 1989 dočkali svobodných poměrů, mohlo se nám zdát, že už si je udržíme navěky. Jenže chyba lávky. Markéta Šichtařová má pocit, že zatímco v 90. letech 20. století se prostor svobody udržoval a snad i rozšiřoval, dnes svobody opět ubývá. A nemusí trvat dlouho a opět se dočkáme znárodňování majetku. V Německu už to prý začalo.