INZERCE

Generální ředitel Pražské energetiky (PRE) Pavel Elis. Zdroj: PRE

Pražská energetika loni vydělala 3,1 miliardy korun. Bez windfall tax by to bylo o miliardu více

Pražská energetika opět prokázala, že dokáže solidně vydělávat bez ohledu na stav oboru. Čistý zisk celé firemní skupiny za loňský rok dosáhl 3,12 miliardy korun a oproti roku 2022 se snížil o 6,5 procenta. Tržby se s ohledem na růst cen energií meziročně zvýšily o 26,5 procenta na 48,2 miliardy korun. Pražská energetika (PRE) to uvedla v právě zveřejněné výroční zprávě za rok 2023.

Zajímavostí může být, že zisk před zdaněním se meziročně zvýšil o 1 miliardu na 5,1 miliardy korun. Jenže na PRE dopadlo vládní rozhodnutí o zdanění mimořádných zisků firem podnikajících v oboru energetiky. Na dani z příjmu tak skupina PRE místo jedné miliardy, jak by odpovídalo 19procentní sazbě daně, zaplatila bezmála dvě miliardy korun.

Jak uvedlo představenstvo PRE v úvodu výroční zprávy, loňské výsledky ovlivnilo počasí a vysoké ceny energií motivující zákazníky k omezování spotřeby. Výsledkem byl pokles prodeje i distribuce elektrické energie. Meziročně tak klesl objem dodávek elektřiny o 4,2 procenta na 6,12 TWh a dodávek plynu o 14 procent na 0,85 TWh. Objem distribuované elektřiny v Praze se snížil o 2,4 procenta na 5,86 TWh.

Hlavní podíl na dosažených výsledcích má mateřská společnost Pražská energetika, zaměřená na prodej energie zákazníkům, a dceřiná PREdistribuce, která provozuje distribuční síť na území hlavního města. Rostoucí podíl na výsledcích mají také firmy PREenergo, Solarinvest a Frontier, které se zaměřují na dodávky střešních fotovoltaik nebo poskytování energetických služeb s garancí úspor (tzv. EPC kontrakty) či dodávky plynových kotlů a tepelných čerpadel.

Další oblastí, ve které PRE expanduje, je dobíjení elektromobilů. Ke konci března společnost provozovala síť 675 dobíjecích stanic a 1121 dobíjecími body. Objem prodané elektřiny majitelům elektromobilů v prvním letošním čtvrtletí dosáhl 1690 MWh, což bylo v meziročním srovnání o 48 procent víc. PRE je druhým největším provozovatelem veřejných dobíjecích stanic v České republice hned po Skupině ČEZ.

Velké plány má PRE také v oblasti výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, do roku 2030 chce uvést do provozu nové zdroje o výkonu minimálně 300 megawattů. „Postupně rozšiřujeme portfolio vlastních výrobních kapacit obnovitelných zdrojů jak za podpory evropských dotací, tak také na čistě komerčním základě. V roce 2023 jsme identifikovali nové lokality. První projekty jsme již dokončili, další mají v současné době zajištěno financování a budeme je postupně realizovat,“ uvedla PRE ve výroční zprávě.

Jak vyplývá ze seznamu udělených licencí k výrobě elektřiny na webu Energetického regulačního úřadu, firma PREenergo vlastní 23 fotovoltaických elektráren o výkonu 28,6 megawattu, z toho dvě vznikly v posledním roce. Jedná se o solární parky Pozorka u Kladrub II (997 kW) a Mlýnec pod Přimdou (4 MW) v západních Čechách. Podle informací ve výroční zprávě chce PRE do konce roku postavit velký solární park u Nového Sedla v Karlovarském kraji o výkonu 23 MW.

Pražská energetika je tradičním dodavatelem energie na území hlavního města s historií sahající do roku 1897. Loni překonala E.ON Energii a stala se druhým největším prodejcem elektřiny na českém trhu. Hlavním akcionářem PRE je konsorcium města Prahy a německé Energie Baden-Württemberg (EnBW), které vlastní přes 58 procent akcií. Dalších 41,4 procenta akcií drží EnBW samostatně.

David Tramba