„Tak pěstujte marihuanu.“ Ukrajinci si otevřeli ústa na Polsko

09.04.2024 10:12

Mezi Polskem a Ukrajinou to už řadu měsíců vře. Kvůli dovozu ukrajinské zemědělské produkce do Polska a přes Polsko. Farmáři našich severních sousedů s přestávkami blokovali polsko-ukrajinskou hranici buď částečně, nebo zcela. Ukrajinci se zlobí, že kvůli tomu přicházejí o finanční prostředky tolik potřebné k obraně vlasti před ruskými agresory a Poláci se zlobí, že ukrajinská zemědělská produkce ničí jejich trh, ničí jejich zemědělce. Z Ukrajiny na oplátku zaznělo, že by měli raději pěstovat marihuanu, kde budou konkurenceschopní.

„Tak pěstujte marihuanu.“ Ukrajinci si otevřeli ústa na Polsko
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Trojmezí v obci Hrčava

Server Politico upozornil, že mezi Polskem a Ukrajinou panují poslední dobou čím dál napjatější vztahy. Od počátku plnohodnotné invaze ruských okupačních sil na Ukrajinu patřilo Polsko k největším podporovatelům Ukrajiny, protože Poláci z vlastní historie vědí, co to znamená potkat se s Ruskem. Ať už jde o bolševický vpád do Polska na počátku 20. let minulého století, nebo o vyvraždění stovek polských důstojníků v Katyni, o které se během druhé světové války postarala sovětská tajná služba NKVD, jedna z předchůdkyň dnešní ruské FSB.

Jenže v jednu chvíli si Poláci řekli, že další zbraně už na Ukrajinu posílat nemohou. A tehdy přišly první stížnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a vlády v Kyjevě, že pomoc Ukrajině je v zájmu celé EU. Včetně Polska.

Anketa

Kdo byl vaším favoritem ve druhém kole slovenských prezidentských voleb?

hlasovalo: 17420 lidí

Zanedlouho vyvstal další problém. Ukrajinci se snaží do světa vyvážet svou zemědělskou produkci. Jde o zásadní zdroj příjmů do ukrajinského rozpočtu, prostřednictvím něhož Ukrajinci financují svou obranu. A než se ozbrojeným silám napadené země podařilo vyčistit od ruských lodí koridor v Černém moři, pokusili se co největší množství své zemědělské produkce vyvézt po souši. Část z této produkce nakonec skončila i na trzích EU a tady se začali zlobit polští farmáři.

Upozorňovali totiž na to, že Ukrajinci jsou schopni při nižších mzdách pracovníků zemědělství, ale také díky tomu, že nemusejí dodržovat přísné normy EU v oblasti zemědělství, produkovat mnohem levněji, levněji dodávat na polský trh a polské zemědělce tím ničí.

„Očekává se, že zákonodárci ve výboru Evropského parlamentu pro mezinárodní obchod v úterý schválí přísnější omezení na ukrajinské zemědělské zboží jako součást dočasných opatření na liberalizaci obchodu. Na stejných omezeních se v pondělí po týdnech tahanic dohodl parlament a 27 členských zemí EU,“ napsal k tomu server Politico.

„Omezení jsou potřebná k nápravě ‚nerovností‘ v obchodní bilanci mezi Ukrajinou a EU,“ tvrdí polský europoslanec Andrzej Halicki ze středopravé Evropské lidové strany, jehož pozměňovací návrhy požadující přísnější limity byly z velké části podpořeny parlamentem a členskými zeměmi,“ rozváděl dál server myšlenku.

„Moje pozměňovací návrhy jsou v zájmu Ukrajiny,“ řekl pro Politico blízký spojenec premiéra Donalda Tuska a vysvětlil, že nejsou navrženy tak, aby zcela zastavily dovoz, ale mají chránit evropské farmáře před zvýšenou konkurencí.

Jenže z Kyjeva ve stejnou chvíli zaznívá, že jde o opatření proti ukrajinským zemědělcům, pokud kdokoli říká cokoli jiného, říká nesmysly.

„Na jedné straně jsme žádáni, abychom přizpůsobili naši produkci standardům EU, zatímco na druhé... země EU blokují náš export a snaží se znovu zavést kvóty,“ kroutil hlavou Alex Lissitsa, šéf agro lobby ukrajinského agrobyznysu Clubu.

„Polští farmáři jsou příliš malí na to, aby byli skutečnými hráči na globálním trhu s obilím, kde musejí konkurovat zemím jako Ukrajina, Brazílie nebo Rusko,“ dodal.

Pokud chtějí polští farmáři přežít, měli by se podle něj zaměřit na pěstování specifických plodin. Třeba marihuany.

Mohou pěstovat „dokonce marihuanu“.

Ve stejné době z polského ministerstva zemědělství zaznělo, že jeden z dovozců ukrajinské zemědělské produkce, kterou vydával za polskou, dostal pokutu 1,5 milionu zlotých, v přepočtu 9 milionů korun.

„Náměstek ministra Stefan Krajewski zdůraznil, že v současné době jsou v nejvyšší pohotovosti všechny služby kontrolující potraviny vstupující do Polska z Ukrajiny,“ upozornilo polské ministerstvo zemědělství.

Vrchní inspektor Przemysław Rzodkiewicz informoval, že jeho úřad provedl desítky tisíc kontrol různých zemědělských prodktů, a pokud šlo o ukrajinskou podukci, zdravotní standardy nesplňovalo asi 1,4 procenta prověřované produkce.

Prof. Witold Orłowski z Vistula University of Finance and Business a Varšavské technické univerzity v rozhovoru pro polský list Rzecpospolita upozornil, že přes nejrůznější protesty a stížnosti se polským zemědělcům v EU daří. Před vstupem do EU polští zemědělci patřili k největším kritikům polské evropské integrace, ale jejich obavy se nenaplnily.

Anketa

Má Markéta Pekarová Adamová vaši důvěru?

1%
97%
hlasovalo: 37908 lidí

„Naše zemědělství dosáhlo poněkud paradoxně neuvěřitelných tržních úspěchů. Vývoz potravin do EU se pouhé dva roky po přistoupení zdvojnásobil. Hovořím o paradoxu, protože polští zemědělci byli skupinou, která se vstupu nejvíce zdráhala, opakující falešné teze proklamované některými politiky, že výsledkem členství by byl kolaps polské zemědělské výroby, záplava dovozů a nákup polské půdy cizinci. Jak víme, stal se pravý opak: Pozemky nikdo nekoupil a polské potraviny se nyní v EU prodávají za desítky miliard eur. Tento sektor, který byl přesvědčen, že bude sežrán zaživa, okamžitě těžil z přistoupení,“ popsal situaci profesor Orłowski.

„Pokud jde o zemědělce, přibližně polovina příjmu průměrného polského zemědělce pochází z přímých plateb EU, nikoli z produkce. Dnes to zemědělci považují za normální. Kdybychom ale nebyli v EU, neustále by nás blokovali zemědělci protestující proti nízkým příjmům a požadující dotace z polského rozpočtu. Je však třeba objektivně přiznat, že s členstvím v EU jsou spojeny i některé problémy, jako jsou klimatické otázky. Platí, že čím je společnost bohatší, tím menší význam přikládá nákladům na zelenou transformaci, např. cenám benzínu, a tím větší význam přikládá jejím dopadům – např. čistému ovzduší. A v době, kdy klimatickou politiku EU z velké části utvářejí bohatší západoevropské společnosti, jsou tato opatření z našeho pohledu skutečně možná přehnaně tvrdá, přinejmenším přísnější než to, co bychom sami prosazovali,“ pokračoval profesor.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseŠiroko , 09.04.2024 12:28:24
Za jiných okolností bych Poláky politoval, ale můžou si za to sami. Sami si nasadili veš do kožichu. To ale nic nemění na tom, že Ukrajina je fakt “dáreček”. Marně přemýšlím, co kdy Ukrajina dala světu pozitivního. Rusko má několik laureátů Nobelových cen. Když se ale řekne Ukrajina, tak si člověk vybaví Banderu, Černobyl, Čikaťila, korupci, oligarchy a záplavu levné pracovní síly, která snižuje cenu práce a která dával zaměstnavatelům nad zaměstnanci mnohem větší moc.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Fialovy granáty. 1000 dolarů marže? Babišovo výbušné video

18:40 Fialovy granáty. 1000 dolarů marže? Babišovo výbušné video

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš nepřestává ve své kritice vlády Petra Fialy (ODS); vzal si na mušku …