„Zakázaná“ kniha v ČR nemá vyjít. Exministr ji ale chce dostat mezi lidi

29.03.2024 22:33 | Monitoring

Ekonom a exministr financí a školství Ivan Pilip se rozhodl angažovat v případu „zakázané“ knihy Nevratné poškození, popisující fenomén „transgenderové mánie“ mezi současnou mládeží. Tuto knihu těsně před vydáním „zařízlo“ vydavatelství Albatros, když po kritice od aktivistů rozhodlo, že její již hotový český překlad nevydá. „Pokud dojde k dohodě, knihu v ČR vydáme,“ slibuje Pilip, že se ji bude snažit českým čtenářům přinést jeho nakladatelství Bourdon.

„Zakázaná“ kniha v ČR nemá vyjít. Exministr ji ale chce dostat mezi lidi
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Ivan Pilip

Anketa

Škodí Andrej Babiš České republice?

13%
85%
hlasovalo: 41513 lidí
Kniha Nevratné poškození autorky Abigail Shrierové se zaobírá fenoménem strmého nárůstu žen žádající změnu svého pohlaví. Promovaná psycholožka v knize upozorňuje, že zájem o „přeoperování“ může být spíše jakousi módní vlnou a přesto, že části transsexuálů může „přeoperování“ skutečně pomoci, jedná se pravděpodobně pouze o menšinu z celkového počtu zájemců o podstoupení operačního zákroku.

„Tisíciprocentní nárůst v transidentifikaci zejména u dívek v průběhu několika málo let je pak hlavně dílem toho, jak je zobrazována v masové kultuře a ve školách,“ uvedla autorka při vystoupení na konzervativní platformě PragerU.

Kniha upozorňuje na to, že na sociálních sítích přibývají populární influenceři, kteří trvají na tom, že pokud se ve svém těle necítíte dobře, jste pravděpodobně trans. Někteří dokonce přímo doporučují konkrétní hormonální terapie, které prý tyto problémy odstraní.

Za svůj obsah kniha čelila několika pokusům o cenzuru v zahraničí – a aktuálně se ji rozhodlo nevydat také vydavatelství Albatros, přičemž předtím na český překlad najalo překladatelku Romanu Hegedüsovou a publikaci věnovalo pozornost.

Kniha už se objevila v nabídce knihkupeckých portálů, jenže následně i na českých sociálních sítích propukly vášně a vydavatelství se rozhodlo aktivistům ustoupit.

„Zařazení tohoto titulu do edičního plánu vyvolalo u části našich čtenářů i zaměstnanců silné a rozporuplné reakce. Obdobné reakce provázely koneckonců vydání titulu i ve světě. Abychom si však byli jistí, že nezpůsobíme žádnému z našich čtenářů újmu, rozhodli jsme se knihu i její zpracování tématu znovu podrobně posoudit. Toto posouzení, jehož součástí byla vedle pohledu zaměstnanců a čtenářů také další důkladná analýza ze strany odborníků, představovalo déletrvající pečlivý proces, na jehož konci jsme dospěli k rozhodnutí knihu nevydat,“ vysvětlovala tisková mluvčí vydavatelství Jana Fikotová.

A generální ředitel vydavatelství Václav Kadlec pro ParlamentníListy.cz sdělil, proč se rozhodli knihu nevydat: „Máme blízký vztah k mladé čtenářské generaci, a to nejen vydávanou produkcí, ale i skrze největší středoevropský festival young adult literatury pod názvem HumbookFest. Proto nám není lhostejný různorodý pohled na knihy s tematikou, která se dotýká především této skupiny čtenářů. Do posouzení publikace jsme tak mimo odborníky zahrnuli i členy komunity kolem Humbooku či naše zaměstnance. Jejich názor byl jedním z dílků našeho konečného rozhodnutí.“

Takže, už se zdálo, že kniha, jež byla po vydání v roce 2020 oceněna mezi knihami roku v prestižním časopise The Economist, v Česku nakonec nevyjde. Do věci se však vložil exministr financí Ivan Pilip.

„Cancel culture, vítej v Čechách,“ komentoval případ a uveřejnil, že vzhledem k tomu, že kniha již je připravená k vydání, svolal jako majitel nakladatelství Bourdon redakční poradu, na níž bylo rozhodnuto, že Bourdon nabídne odkoupení práv a překladu. „Pokud dojde k dohodě, knihu v ČR vydáme,“ slíbil Pilip.

Za své rozhodnutí Pilip sklidil nemálo pochvalných reakcí. Bývalého ministra financí a školství ocenil za tento krok například senátor Zdeněk Hraba či místopředseda Svobodných Luboš Zálom.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Podlehnout takovýmhle aktivistům, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKobliha57 , 30.03.2024 7:10:26
je trestuhodné- Naopak je to chtělo zažalovat. Takovíhle debilní aktivisté by se měli tvrdě zodpovídat za trvalé poškození mnoha mladých lidí. Ale ono se jim to dokonce vyplácí a na ty svoje zločiny dokonce dostávají od naší vlády štědré prachy. Nerudová by je z našeho také určitě s nadšením platila. Kdyby se takovýmhle zločinným vyžírkům zarazily peníze, bylo by možná na valorizaci důchodcům a současně by se zabránilo mnoha dětem v sebepoškozování. Ale naši hodnotoví vládci raději platí za mrzačení dětí.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…