Zaorálek (SOCDEM): Evropa se musí vrátit od lobbistů k podpoře pracujících

26.04.2024 10:21 | Tisková zpráva

Směrnice o minimální mzdě, posilování kolektivního vyjednávání a posilování práv zaměstnanců – to jsou podle Lubomíra Zaorálka cíle, spojující sociální demokraty po celé Evropské unii. Volební lídr SOCDEM pro volby do europarlamentu během tiskové konference Sociální demokracie společně s Klárou Školníkovou a Vladimírem Špidlou upozornil na trend zhoršujícího se postavení pracovníků v EU.

Zaorálek (SOCDEM): Evropa se musí vrátit od lobbistů k podpoře pracujících
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Práva pracujících a střední třídy současná vláda dál oslabuje, přičemž zároveň klesá hodnota reálných mezd. V paritě kupní síly se stále nemůžeme rovnat starým členským zemím EU. „Firmy vyplácejí zaměstnancům různé mzdy v různých zemích. Naším cílem je toto změnit. Princip, že za stejnou práci máte stejné peníze platí nyní pouze u evropských poslanců a komisařů. Rozdělená Evropa nemá smysl,“ zdůraznil lídr Sociální demokracie pro volby do Evropského parlamentu Lubomír Zaorálek.

„Proč u nás neklesají ceny elektrické energie, když všude kolem klesají,“ ptá se také Lubomír Zaorálek. „Nefunguje trh, regulační úřad a stát mlčí, protože mu situace, stejně jako dodavatelům energie, vyhovuje. Jsme klientelistický stát. V žebříčku klientelistického kapitalismu jsme se umístili na druhém místě,“ přikládá vysvětlení Lubomír Zaorálek. Čeští miliardáři pomocí politického vlivu rozšiřují svůj majetek a podle ekonomického magazínu The Economist tvoří majetek pocházející z klientelistických vazeb 15 % HDP.

„Evropa bude držet pohromadě jedině za předpokladu, že bude probíhat sociální integrace a zmenší se rozdíly mezi zeměmi a budeme posilovat práva zaměstnanců. Naše vláda dělá pravý opak,“ uzavírá Zaorálek.

Zástupkyně hnutí Budoucnost na kandidátce Sociální demokracie Klára Školníková ilustrovala problematiku na konkrétním příkladě pracovníků online platforem. „Dohled nad pracovníkem má algoritmus, nikoliv osoba. Na základě programu proto můžete být propuštěni. Přitom kritéria pro hodnocení jsou nejasná a často i neférová. Zákazníci, kteří práci hodnotí, netuší, že jakékoliv jiné než nejvyšší hodnocení způsobuje srážky z odměny. Navíc se nezohledňuje dostupnost zákazníka nebo jiné překážky,“ uvádí Školníková.

Anketa

Jste rádi, že v USA prošel balík pomoci pro Ukrajinu?

6%
92%
hlasovalo: 24687 lidí

Druhým problémem je, že pracovní postavení kurýrů online platforem odpovídá švarcsystému. „Většina z nich je v závislém postavení vůči firmě. To měla řešit evropská směrnice o digitálních platformách, která měla části přiznat status zaměstnanců. Záleží nicméně na politické vůli našich zákonodárců. Snahu lobbovat však šlo spatřit už v rámci jednání ministrů Rady EU, na něž se obracela společnost Bolt. Zákony se mají psát pro lidi, nikoliv pro velké nadnárodní firmy,“ apeluje kandidátka do europarlamentu Školníková.

Součástí širších ekonomických debat je probíhající diskuze o důchodech. Často v ní zaznívají jednostranné postoje a konstruktivní kritika je umlčovaná. Vladimír Špidla, bývalý předseda vlády a eurokomisař pro zaměstnanost, proto připomněl, že sociální demokraté se obrátili otevřeným dopisem na prezidenta Petra Pavla. „Důchodový systém nemůže být definován jen diskusí parlamentních sil. Jde o celospolečenskou záležitost. Proto jsme požádali o zařazení do diskuse, která by měla překročit současný rámec,“ řekl bývalý premiér.

„Horší valorizační mechanismus, méně výhodný výpočet budoucích důchodů a obtížnější možnost předčasného důchodu. Podíl chudých důchodců bude stoupat, jak uvádí předběžná zpráva o stavu důchodového systému. Taková je představa vlády,“ shrnuje hlavní problémy tzv. reformy Vladimír Špidla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lachnit (ANO): Lež se nastoluje jako světový řád

12:12 Lachnit (ANO): Lež se nastoluje jako světový řád

Třicet, čtyřicet, nebo sedmdesát? Nedá se to přesně spočítat, ale bylo to hodně. Odpor k vládní poli…